Siali strach i nieśli nadzieję: "AK75. Brawurowe akcje Armii Krajowej"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 12:00
– Z okazji 75. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, opisałem 75 akcji polskiego podziemia, czyli tytułowe "AK75" – mówi Wojciech Königsberg, autor książki "AK75. Brawurowe akcje Armii Krajowej".
Audio
  • Najbardziej spektakularne akcje Armii Krajowej (Historie jak z książki/Trójka)
Fragment okładki książki AK75. Brawurowe akcje Armii Krajowej
Fragment okładki książki "AK75. Brawurowe akcje Armii Krajowej"Foto: Wydawnictwo Znak Horyzont/materiały prasowe

Wojciech Königsberg jest historykiem z Zielonej Góry. Specjalizuje się w historii II wojny światowej, a w swojej najnowszej książce postanowił opowiedzieć o udanych i nieudanych, słynnych zadaniach, których wykonania podejmowała się AK. – To nie była realna siła wojenna, głównie dlatego, że była słabo uzbrojona. Nie otrzymywaliśmy tyle wsparcia z Zachodu, co chociażby partyzantka jugosłowiańska, natomiast bardzo ważną funkcja AK było oddziaływanie psychologiczne na ludność. Polacyi widzieli te spektakularne akcje. Niestety, to było za mało żeby wygrać wojnę, żeby wypędzić okupantów – opowiada Wojciech Königsberg.


Okładka książki "AK75 Brawurowe Akcje Armii Krajowej" Wojciecha Koenigsberga Okładka książki "AK75 Brawurowe Akcje Armii Krajowej" Wojciecha Koenigsberga

Oddziały partyzanckie są zawsze niebezpieczne dla sił okupacyjnych. Nie inaczej było w ogarniętej wojną Polsce. – Niemcy bali się AK, zwłaszcza tych działań partyzanckich, które były wymierzone wprost w nich, czyli akcji likwidacyjnych. Konspiracja najmocniej rozwinęła się w Warszawie, ale były też tak zwane Banditenstädte, czyli miasta bandyckie, jak na przykład Końskie, gdzie 80-osobowy oddział Waldemara Szwieca zajął to miasto na dwie godziny, rozstrzelał konfidentów, opróżnił magazyny, a w mieście stacjonowało wtedy około 1700 żołnierzy niemieckich – opisuje jedną z akcji autor książki.

Zapraszamy do słuchania całej rozmowy o operacjach Armii Krajowej opisanych w książce "AK75. Brawurowe akcje Armii Krajowej".

Ponadto w audycji:

  • Felieton profesora M. Kopczyńskiego – historia zdjęć
  • Dzieje się historia: Georges Mink "Polska w sercu Europy"
  • Też przeczytajcie: "Wojskowość Słowian Połabskich" Pawła Babija poleca Piotr Paroński, warszawski księgarz
  • Koryfeusze: Małgorzata Nieciecka Mac przedstawia sylwetkę Sama Spiegla – hollywoodzkiego producenta filmowego

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Goście: Wojciech Königsberg (autor książki "AK75. Brawurowe akcje Armii Krajowej"),
Data emisji: 20.11.2017 
Godzina emisji: 23.08

ml/gs

Czytaj także

"Dwudziestolecie od kuchni", czyli co jadano w międzywojniu

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 11:00
Aleksandra Zaprutko-Janicka w swojej nowej książce zabiera czytelników w czasy szokujących kontrastów. Arystokratyczne rauty zestawia z wielkim kryzysem zmuszającym wiejskie rodziny do żywienia się trawą i korą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Hubal". Legenda ostatniego zagończyka

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 11:30
– Moją książkę można nazwać fabularyzowanym dokumentem. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jest oficjalna biografia Henryka Dobrzańskiego. To powieść literacka, która ma swoje prawa – opowiada Jacek Komuda.
rozwiń zwiń