X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kryptonim «Dziady»". Spektakl, który zrodził rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 10:00
– To było zdarzenie wyjątkowe, zarówno w historii teatru, jak i w historii Polski. Premiera tego spektaklu w 1967 roku stała się impulsem, który wywołał całą lawinę zdarzeń ściśle politycznych, które zwykle określamy jako "wypadki 1968 roku" – opowiadają o premierze "Dziadów" w Teatrze Narodowym autorzy książki "Kryptonim «Dziady»".
Audio
  • "Kryptonim «Dziady»". Spektakl, który zrodził rewolucję (Historie jak z książki/Trójka)
Fragment okładki książki Kryptonim Dziady
Fragment okładki książki "Kryptonim «Dziady»"Foto: mat. prasowe

Wystawiając "Dziady", reżyser Kazimierz Dejmek chciał uczcić 50-lecie rewolucji październikowej. Efekt był zgoła odmienny. Spektakl uznano za godzący w przyjaźń polsko-radziecką i szybko zdjęto go z afisza. Jednakże najważniejsze miało stać się dopiero później. Wystawione w listopadzie 1967 roku na deskach Teatru Narodowego dzieło Adama Mickiewicza wywołało w społeczeństwie radykalne nastroje, które już na stałe miały zmienić PRL. 

Okładka książki "Kryptonim Dziady" Okładka książki "Kryptonim «Dziady»"

– Dejmek chciał to zrobić z okazji rocznicy rewolucji. Była to z jego strony pewna nieostrożność, ale dziś wiemy, że nie może być mowy o żadnej prowokacji. Reżyserowi zależało przede wszystkim na zmierzeniu się z samym sobą. Po, nawiasem mówiąc, niezbyt udanym "Kordianie" z 1965 roku, był uznawany za speca od starego teatru polskiego, ale nie przepadał za romantyzmem, którego ideały były mu z gruntu obce – mówią dalej autorzy książki.

Co dokładnie sprowokowało niepokoje społeczne po premierze "Dziadów" Kazimierza Dejmka? Jakie konsekwencje dla władz PRL miał wydarzenia marca 1968 roku? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

Ponadto w audycji:

  • Relacja z gali "Książka Historyczna Roku".
  • Też przeczytajcie: Zbigniew Gluza poleca nowy numer kwartalnika "Karta".
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego na temat węgla.
  • Publicystyka brata Alberta Chmielowskiego.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Goście: Tomasz Mościcki i Janusz Majcherek (autorzy książki "Kryptonim «Dziady»")
Data emisji: 27.11.2017 
Godzina emisji: 23.08

ml/mk

Czytaj także

W 1957 roku wiele się działo...

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 14:30
- To bardzo dziwny rok. Liberalizacja życia, a zarazem jawne odchodzenie od ideałów rewolucji 1956 roku i umocnienie komunistycznej władzy - opowiada Marek Stremecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak PRL walczyła z intelektualistami

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 00:00
Władza obawiała się niezależnych elit, dlatego na różne sposoby dążyła do ich podporządkowania. A jednak proces upadku systemu rozpoczął się od sojuszu części inteligencji, która zdołała zachować przestrzeń niezależności, z robotnikami.
rozwiń zwiń