"Obudź się ludu lechicki!", czyli życie i praca brata Honorata Koźmińskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 11:00
Brat Honorat Koźmiński był człowiekiem wielu talentów. Zakonnik, wybitny spowiednik i teolog, kapelan X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, w końcu architekt, pisarz i nauczyciel. W tym wydaniu "Historii jak z książki" przybliżaliśmy tą niezwykłą postać. 
Audio
  • "Obudź się ludu lechicki!", czyli życie i praca brata Honorata Koźmińskiego (Historie jak z książki/Trójka)
Bł. Honorat Koźmiński
Bł. Honorat KoźmińskiFoto: By Zkoty (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Brat Honorat Koźmiński jest jednym z patronów roku 2017. Jako młody człowiek trafił do carskiego więzienia i to wydarzenie można uznać za punkt zwrotny w jego życiu. – To, co się wydarzyło, jest niezwykłe. Koźmiński trafił do celi jako niewierzący, by niedługo potem się nawrócić i już jako brat Honorat, służyć w zakonie Kapucynów – mówi zaproszony do studia brat Grzegorz Filipiuk. – Miał świadomość, że uczynił w życiu dużo zła. Dlatego uznał, że życie zakonne będzie idealną pokutą. Już jako zakonnik wrócił do Cytadeli, by spowiadać skazanych – dodaje gość audycji.

– Brat Honorat Koźmiński napisał "Obudź się ludu lechicki!". Chciał, by Polacy nie tracili ducha, wiary i tożsamości, mimo że są pod zaborami – opowiada brat Grzegorz Filipiuk. Więcej na temat tej niezwykłej postaci można usłyszeć w dołączonym nagraniu rozmowy.

Ponadto w audycji:

  • Felieton prof. Kopczyńskiego o umiarkowaniu w średniowieczu
  • Dzieje się historia: książka "Rewolucja rosyjska - nowa historia"
  • Też przeczytajcie: książka "Studium z dziejów wina w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach (XIV-XV w.). Produkcja – dystrybucja – konsumpcja", którą poleca Piotr Maroński
  • publicystyka Josepha Conrada.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Goście: brat Grzegorz Filipiuk (Zgromadzenie Braci Mniejszych Kapucynów)
Data emisji: 18.12.2017 
Godzina emisji: 23.08

ml/gs

Czytaj także

Żoliborska łódź podwodna. Historia Stanisława Rodowicza

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 16:00
Na warszawskim Żoliborzu, przy ulicy Fortecznej 4, powstała w trakcie okupacji jedna z najbardziej niezwykłych instalacji konspiracyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki polsko-niemieckie. Kicz pojednania i zimna wojna?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 01:09
- Wizerunek Niemiec w Polsce stale się polepsza. W poprawie wzajemnych stosunków było wiele powierzchowności i kiczu pojednania, ale została też wykonana wielka praca na rzecz zbliżenia - mówi Rafał Woś, publicysta "Polityki".
rozwiń zwiń