X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak wyglądało powstanie styczniowe? 155. rocznica wybuchu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 10:37
Dokładnie 155 lat temu, w nocy z 22 na 23 stycznia, wybuchło powstanie styczniowe. W audycji "Historie jak z książki" Marek Stremecki oraz jego gość Wojciech Kalwat rozmawiali o różnych aspektach tego wielkiego narodowego zrywu.
Audio
  • Jak wyglądało powstanie styczniowe? 155. rocznica wybuchu (Historie jak z książki/Trójka)
Powstanie Styczniowe
Powstanie StycznioweFoto: Wikipedia/domena publiczna

– To powstanie to przede wszystkim wojna partyzancka. Oczywiście, planowano stworzenie regularnej armii, a powstańcy marzyli o mundurach, karabinach, butach i o tym, że będą szli do walki z rozwiniętym sztandarem. Spodziewali się że do walki będą przygrywać im armaty – mówi o warunkach powstania styczniowego historyk Wojciech Kalwat.

Warto podkreślić, że w powstaniu styczniowym dużą rolę odegrały kobiety. One nie tylko żegnały mężczyzn idących do walki, ale również wspomagały ich na wiele sposobów. – Kobiety występują w powstaniu w wielu rolach. Oczywiście były to sanitariuszki, czy te, które szyły ubrania lub produkowały amunicję. Jednak, były również i takie, które pełniły bardzo ważne funkcje w organizacji. Dobrym przykładem jest Jadwiga Prędowska, która była kurierką rządu. Były też panie, które wbrew duchowi epoki, poszły do wojska – zaznacza historyk. 

Rozmowa dotyczyła również organizacji powstania, jego roli w historii Polski, wizerunku poszczególnych dowódców oraz tego, jak ten zryw został przedstawiony w kulturze.

W audycji także:

  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego, który opowiadał o tym, jak finansowano powstanie.
  • Publicystyka Józefa Piłsudskiego w wykonaniu Ryszarda Łukowskiego, aktora Starego Teatru w Krakowie.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Wojciech Kalwat (historyk, Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 22.01.2018 
Godzina emisji: 23.09

kw/ml

Czytaj także

Kim był generał SS, który ograbił Kraków?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 10:49
Otto von Wächter, gubernator dystryktu krakowskiego podczas II wojny światowej, był odpowiedzialny za grabież setek polskich dzieł sztuki. O swojej nowej książce, w której ukazana jest sylwetka niemieckiego zbrodniarza, opowiadała w Trójce Magdalena Ogórek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Inside Poland". Jakie oblicze miała codzienność PRL?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 08:00
Gościem audycji "Historie jak z książki" był fotograf Marian Schmidt, autor albumu "Inside Poland" pokazującego Polskę w czasach PRL.
rozwiń zwiń