Kim była Wanda Kronenberg i dlaczego tak mało o niej wiemy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kim była Wanda Kronenberg i dlaczego tak mało o niej wiemy?
Zdj. ilustracyjneFoto: Masson/Shutterstock.com

- Miała około dziewięciu lub nawet dziesięciu tożsamości - mówi Michał Wójcik, autor książki "Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg – najgroźniejszej polskiej agentki".

Posłuchaj

Kim była Wanda Kronenberg? (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Kiedy wybucha wojna, córka barona Kronenberga ma 17 lat. Jej rodzinny pałac zostaje spalony, a żydowskie pochodzenie jest jak wyrok śmierci. Ale Wanda nie myśli o ucieczce i wierzy, że przechytrzy wszystkich. Przepiękna baronówna donosi NKWD, jest prawą ręką asa Gestapo.

- Na początku prawdopodobnie była zmuszana do współpracy z wywiadem niemieckim, szantażowana. W niemieckich źródłach jest mowa o tym, że działała dla Niemców chroniąc swoją rodzinę - mówi gość Trójki. - Dziewczyna spod klosza zaczyna się opiekować rodziną i imperium, które upada - dodaje.

Okładka książki "Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg – najgroźniejszej polskiej agentki", Wydawnictwo Znak literanova Okładka książki "Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg – najgroźniejszej polskiej agentki", Wydawnictwo Znak literanova

W 1941 roku pojawia się znowu w Warszawie i wtedy zgłasza się do niej AK. - Proponują, że skoro jest tak dobrze umocowana w niemieckich służbach, niech będzie agentką polską. A, że jest patriotką, Polką, zaczyna pracę. I tu rozlewa się to morze szarości. Kontrwywiad. Tu nie ma czerni i bieli, tu nie ma jednoznacznych sytuacji - podkreśla rozmóca Marka Stremeckiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Michałem Wójcikiem, który ruszył śladem tajemniczej agentki i odkrył fakty, których nikt wcześniej nie połączył.

***

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której ponadto:

•Felieton prof. Kopczyńskiego o kablach
•Też przeczytajcie: Piotr Zychowicz poleca książkę M. Szejnert "Wyspa węży"
•Dzieje się historia: książka prof. Adama Nowaka "Niepodległa"
•Publicystyka Ignacego Daszyńskiego

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Michał Wójcik (historyk, dziennikarz)
Data emisji: 22.04.2018
Godzina emisji: 23.07

kh


Polecane