Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego. Narodziny legendy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 00:00
Ekonomista prof. Wojciech Roszkowski na swoim koncie ma wiele publikacji z zakresu historii Polski XX wieku. Jedna z jego najnowszych pozycji pt. "Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego" to opowieść o rodzącej się II Rzeczypospolitej po 123 latach niewoli. W jakim świetle przedstawia marszałka?
Audio
  • Na czym polegała gra marszałka Józefa Piłsudskiego (Historie jak z książki/Trójka)
Józef Piłsudski w Druskiennikach w 1927 roku
Józef Piłsudski w Druskiennikach w 1927 rokuFoto: polona.pl/domena publiczna

– To jest gra, która trwała w okresie kluczowym dla Polski, od listopada 1918 roku do lutego 1919 roku. Jej mistrzostwo polegało na wykonywaniu takich ruchów taktycznych, których amator polityczny mógłby się nie spodziewać. Jednym z nich było poddanie się aresztowi i zgoda na wywiezienie do twierdzy magdeburskiej – mówi Wojciech Roszkowski.

Jak się okazało, był to ruch, który rodacy mieli mu za złe. Zarzucali marszałkowi, że nie kontynuuje polityki zbrojnej. – Zaskoczyło to wtedy polityków. Sprawa toczyła się o to, jak z wojny wyjdą państwa centralne. Chociaż przywódca współpracował z nimi wcześniej, to stanął wobec nich okoniem. Efektem tych działań było m.in. podpisanie aktu 5 listopada i utworzenie legionów – dodaje.

Czas pokazał, że było to dobre posunięcie marszłka, bo wojna zakończyła się klęską państw centralnych. Po tych wydarzeniach Józef Piłsudski znalazł się w Warszawie i musiał sprostać kolejnemu wyzwaniu. – Na Węgrzech zaczynają się w tym czasie rządy republikańskie, skrajna lewica dochodzi do głosu w Berlinie. Te wydarzenia zagrażają marzeniom o niepodległej Polsce. Józef Piłsudski ustala warunki wycofania wojsk niemieckich z Królestwa Polskiego. To, że Niemcy nie stawiali wtedy oporu, to była jego zasługa – zauważa historyk.

W książce odnajdziemy również wzmianki o postrzeganiu przez Józefa Piłsudskiego narodu polskiego z perspektywy przywódcy. Marszałek był romantykiem, człowiekiem czynu, ale przede wszystkim zwolennikiem polskiej tradycji.

Książka "Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego" została wydana w okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Więcej o kulisach jej powstania w nagraniu audycji.

W audycji ponadto:

  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o wojnach napoleońskich
  • Dzieje się historia: polecana książka "Zdrajcy. Polacy wokół Lenina" Mateusza Starońa
  • Też przeczytajcie: Piotr Maroński poleca książkę "Dylemat więznia"
  • Publicystyka Romana Dmowskiego

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Wojciech Roszkowski (ekonomista, autor książek historycznych)
Data emisji: 25.06.2018 
Godzina emisji: 23.10

kb/mk

Czytaj także

Wojtek Drewniak i jego "Historia bez cenzury"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 23:00
"Spora dawka wiedzy, której nie nauczą nas w szkole" – to jeden z tysięcy komentarzy pod zamieszczonymi w serwisie YouTube filmikami Wojtka Drewniaka, który udowodnił, że można w sposób przebojowy, choć nieco kontrowersyjny, uczyć historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Borek: cieszę się, że polscy piłkarze znowu są bohaterami

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 00:00
Specjalne wydanie audycji "Historie jak z książki" poświęcone było w całości mistrzostwom świata w piłce nożnej. Marek Stremecki zaprosił do studia Trójki gości, którzy kochają futbol. Przelali oni swoją wiedzę na papier, by podzielić się nią nie tylko z kibicami reprezentacji Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najmężniejszy rycerz króla Polski – Zawisza Czarny

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 00:00
Szymon Jędrusiak jest autorem książek historycznych. Głównym tematem jego publikacji jest historia najlepszego polskiego rycerza – Zawiszy Czarnego.
rozwiń zwiń