X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia Polski mogła potoczyć się inaczej?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 23:00
Nasze "tu i teraz" jest sumą wyborów i zdarzeń sprzed lat. Ta zasada obowiązuje zarówno w przypadku jednostek, jak i całych narodów. Czasami warto zastanowić się, jak wyglądałoby polskie "dziś", gdyby wydarzenia z przeszłości przybrały inny bieg.
Audio
  • Alternatywne dzieje Polski (Historie jak z książki/Trójka)
Ignacy Jan Paderewski - kompozytor, pianista (fotografia portretowa)
Ignacy Jan Paderewski - kompozytor, pianista (fotografia portretowa)Foto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

Okładka książki prof. Andrzeja Chwalby i Wojciecha Harpula "Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski" Okładka książki prof. Andrzeja Chwalby i Wojciecha Harpula "Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski"

Prof. Andrzej Chwalba w książce "Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski" z rozmachem, wizjonerstwem, ale i właściwą sobie naukową precyzją kreśli fascynującą panoramę alternatywnych losów Polski. – W wypadku tej książki nie odchodzimy od źródeł i stąpamy po twardym gruncie. Nie budujemy niczego fantastycznego, nie ma bajkopisania, bo nie o to chodziło. Chcieliśmy odnaleźć w historii takie momenty, które mogły zadecydować o zupełnie innych losach Polski – powiedział prof. Andrzej Chwalba, historyk.

W drugiej części audycji omówiono drugą książkę prof. Andrzeja Chwalby pt. "1919. Pierwszy rok wolności". Wybitny historyk przyjrzał się zagadnieniom politycznym i procesom społecznym w roku, który – choć pozostaje w cieniu podręcznikowego 1918 – w znacznej mierze przesądził o rzeczywistym kształcie II Rzeczpospolitej. – 1918 rok jest symboliczny, przyjeżdża Józef Piłsudski, zaczyna się tworzenie fundamentów kraju. W 1919 roku został zwołany sejm ustawodawczy, wtedy też zostaje powołany rząd Paderewskiego, który jest pierwszym rządem mającym uznanie międzynarodowe – dodaje

Okładka książki prof. Andrzeja Chwalby "1919. Pierwszy rok wolności" Okładka książki prof. Andrzeja Chwalby "1919. Pierwszy rok wolności"

historyk prof. Andrzej Chwalba.

W audycji ponadto:

  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego – wynalazca Thomas Midgley;
  • Dzieje się historia: książka Radosława Sikory "Husaria. Duma polskiego oręża" i "Inżynierowie niepodległej" Marta Panas Gaworska, Andrzej Gaworski;
  • Też przeczytajcie: Grzegorz Rutkowski poleca książkę "Ochotnik";
  • Publicystyka Józefa Piłsudskiego.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: prof. Andrzej Chwalba (historyk, Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 29.01.2019
Godzina emisji: 22.06

mat. prasowe/kg