Historia Polski mogła potoczyć się inaczej?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 23:00
Nasze "tu i teraz" jest sumą wyborów i zdarzeń sprzed lat. Ta zasada obowiązuje zarówno w przypadku jednostek, jak i całych narodów. Czasami warto zastanowić się, jak wyglądałoby polskie "dziś", gdyby wydarzenia z przeszłości przybrały inny bieg.
Audio
  • Alternatywne dzieje Polski (Historie jak z książki/Trójka)
Ignacy Jan Paderewski - kompozytor, pianista (fotografia portretowa)
Ignacy Jan Paderewski - kompozytor, pianista (fotografia portretowa)Foto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

Okładka książki prof. Andrzeja Chwalby i Wojciecha Harpula "Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski" Okładka książki prof. Andrzeja Chwalby i Wojciecha Harpula "Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski"

Prof. Andrzej Chwalba w książce "Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski" z rozmachem, wizjonerstwem, ale i właściwą sobie naukową precyzją kreśli fascynującą panoramę alternatywnych losów Polski. – W wypadku tej książki nie odchodzimy od źródeł i stąpamy po twardym gruncie. Nie budujemy niczego fantastycznego, nie ma bajkopisania, bo nie o to chodziło. Chcieliśmy odnaleźć w historii takie momenty, które mogły zadecydować o zupełnie innych losach Polski – powiedział prof. Andrzej Chwalba, historyk.

W drugiej części audycji omówiono drugą książkę prof. Andrzeja Chwalby pt. "1919. Pierwszy rok wolności". Wybitny historyk przyjrzał się zagadnieniom politycznym i procesom społecznym w roku, który – choć pozostaje w cieniu podręcznikowego 1918 – w znacznej mierze przesądził o rzeczywistym kształcie II Rzeczpospolitej. – 1918 rok jest symboliczny, przyjeżdża Józef Piłsudski, zaczyna się tworzenie fundamentów kraju. W 1919 roku został zwołany sejm ustawodawczy, wtedy też zostaje powołany rząd Paderewskiego, który jest pierwszym rządem mającym uznanie międzynarodowe – dodaje

Okładka książki prof. Andrzeja Chwalby "1919. Pierwszy rok wolności" Okładka książki prof. Andrzeja Chwalby "1919. Pierwszy rok wolności"

historyk prof. Andrzej Chwalba.

W audycji ponadto:

  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego – wynalazca Thomas Midgley;
  • Dzieje się historia: książka Radosława Sikory "Husaria. Duma polskiego oręża" i "Inżynierowie niepodległej" Marta Panas Gaworska, Andrzej Gaworski;
  • Też przeczytajcie: Grzegorz Rutkowski poleca książkę "Ochotnik";
  • Publicystyka Józefa Piłsudskiego.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: prof. Andrzej Chwalba (historyk, Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 29.01.2019
Godzina emisji: 22.06

mat. prasowe/kg