Tę historię przez lata skrywała tajemnica. Dlaczego w 1947 doszło do potyczki między żołnierzami WP i Armii Sowieckiej?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 23:00
Gościem Marka Stremeckiego był Krzysztof M. Kaźmierczak, autor książki "Rozstrzelani za uratowanie kobiety".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/547877

Okładka książki Krzysztofa M. Kaźmierczaka "Rozstrzelani za uratowanie kobiety", Wydawnictwo Vesper Okładka książki Krzysztofa M. Kaźmierczaka "Rozstrzelani za uratowanie kobiety", Wydawnictwo Vesper

Tę historię przez dziesiątki lat okrywała tajemnica. Książka "Rozstrzelani za uratowanie kobiety" przedstawia niezwykłe okoliczności jedynej po II wojnie potyczki między żołnierzami Wojska Polskiego i Armii Sowieckiej. Doszło do niej w 1947 roku w obronie kobiety, którą mąż wydał czerwonoarmistom. Za jej uratowanie Polacy zapłacili wyrokami śmierci i długotrwałym więzieniem.

Książka oparta jest na unikalnych, przez dziesiątki lat utajnionych dokumentach, relacjach świadków oraz własnych, długotrwałych ustaleniach. Autor, znany dziennikarz śledczy Krzysztof M. Kaźmierczak poświęcił kilkanaście lat na zbadanie zagadkowych okoliczności zbrojnego starcia. Prasowymi publikacjami doprowadził już do przywrócenia pamięci o bohaterach, a teraz do rąk Czytelników oddaje niezwykłą historię, która nadaje się na sensacyjny film. Jej tropy wiodą do PRL-owskich i sowieckich służb specjalnych.

"Rozstrzelani za uratowanie kobiety" to książka napisana "żywym" językiem – w konwencji reporterskiej. Zaciekawi nie tylko osoby, które interesują tajemnice historii. To publikacja o ludziach w sytuacjach skrajnych, prawdziwej solidarności, ale też o okrutnej, bezlitosnej zbrodni. Autor przedstawia w niej nie tylko bohaterów, którzy nie doczekali się rehabilitacji, ale też morderców, którzy nigdy nie ponieśli kary. Większość faktów przedstawionych w książce dotąd nie była znana, a niektóre wątki cały czas okrywa tajemnica. To historia, która nie pozostawia obojętnym nikogo, kto ją pozna.

W audycji ponadto:

  • Felieton prof. Kopczyńskiego o średniowieczu;
  • Też przeczytajcie: Gabriela Sierocińska-Dec poleca historyczną książkę dla dzieci;
  • Dzieje się historia: Biografia Jana Józefa Lipskiego autorstwa Łukasza Garbara.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Krzysztof M. Kaźmierczak (dziennikarz, poeta, autor książek, autor książki "Rozstrzelani za uratowanie kobiety")
Data emisji: 12.02.2019
Godzina emisji: 22.06

(mat. prasowe)

Czytaj także

Polki, które nie dały się stereotypom

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 23:00
Gościem Marka Stremeckiego była Joanna Puchalska, autorka książki "Polki, które zmieniły wizerunek kobiet".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Polski mogła potoczyć się inaczej?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 23:00
Nasze "tu i teraz" jest sumą wyborów i zdarzeń sprzed lat. Ta zasada obowiązuje zarówno w przypadku jednostek, jak i całych narodów. Czasami warto zastanowić się, jak wyglądałoby polskie "dziś", gdyby wydarzenia z przeszłości przybrały inny bieg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transformacje sztuki po 1989 roku

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 23:00
Gościem Marka Stremeckiego był Andrzej Szczerski, autor książki "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku". 
rozwiń zwiń