X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielkanoc sprzed wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 13:00
Sto lat temu po raz pierwszy po zaborach Polacy obchodzili święto Zmartwychwstania w wolnej ojczyźnie. Jak ono wówczas wyglądało? Co jedli? Czego sobie życzyli?
Audio
  • Jak obchodzono Wielkanoc w 1919 roku? (Historie jak z książki/Trójka)
Wielkanoc w koszarach 1 Dywizjonu Artylerii Konnej im. gen. Józefa Bema przy ulicy 29 Listopada w Warszawie
Wielkanoc w koszarach 1 Dywizjonu Artylerii Konnej im. gen. Józefa Bema przy ulicy 29 Listopada w WarszawieFoto: Witczak-Witaczyński Narcyz/NAC

– Wiele z naszych wielkanocnych tradycji pochodzi jeszcze ze średniowiecza. Wtedy właśnie powstała Droga Krzyżowa, tradycja Grobów Pańskich, składania eucharystii do grobu w Wielki Piątek. Mamy też kilka tradycji, unikalnych dla Polski, takich jak rezurekcja. Święta Wielkanocne zaczynają się od, tak zwanej, liturgii paschalnej, która powinna się odbyć w sobotę po zachodzie słońca. U nas ona jest, ale nie jest ona liturgią wielkosobotnią, a paschalną, czyli nocną. Rankiem ogłaszamy z biciem dzwonów zmartwychwstanie Chrystusa – mówi ks. prof. Józef Naumowicz.

Gość Marka Stremeckiego opowiadał o licznych wielkanocnych tradycjach i ich miejscu w polskiej historii. Zapraszamy do wysłuchania tej rozmowy.

Druga część audycji dotyczyła spraw teraźniejszych: rozdawaliśmy naszym słuchaczom piękne książki, które w Trójkowym ogrodzie zostawił wielkanocny zając, w którego wcieliła się w studio Gabriela Darmetko.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której ponadto:

  • prof. Włodzimierz Mędrzecki i prof. Andrzej Chwalba o obchodach Świąt Wielkanocnych sto lat temu na Mazowszu i w Małopolsce;
  • pisarz Jacek Komuda o potrawach wielkanocnych w 1919 roku;

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz (duchowny katolicki, birytualista, profesor nauk humanistycznych, historyk literatury wczesnochrześcijańskiej, patrolog, bizantynolog)
Data emisji: 21.04.2019
Godzina emisji: 12.05

ml/gs

Czytaj także

Wielkanoc jak z książki

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2018 14:00
W tym szczególnym dniu, w Niedzielę Wielkanocną, Marek Stremecki poprowadził równie szczególne wydanie audycji "Historie jak z książki".
rozwiń zwiń