Kołyma, czyli mroźne piekło Syberii

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 23:00
– Kołyma nazywana była często "przeklętą wyspą". Tak też ten teren został zapamiętany w historii – opowiada Sebastian Warlikowski, autor książki "Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach".
Audio
  • Sebastian Warlikowski o książce "Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach" (Historie jak z książki/Trójka)
Obraz artysty malarza Aleksandra Sochaczewskiego Wieczór zesłańców w kopalni sybirskiej.
Obraz artysty malarza Aleksandra Sochaczewskiego "Wieczór zesłańców w kopalni sybirskiej".Foto: NAC/ Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

Kołyma – sowieckie łagry, podlegające NKWD, utworzone na początku lat trzydziestych po odkryciu na bezludnych obszarach bogatych zasobów naturalnych: węgla, platyny, uranu, i ropy naftowej, a nawet złota.


"Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach" "Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach", 

W lutym 1931 roku na tereny przyszłych łagrów przybyli pierwsi więźniowie. W początkowych latach funkcjonowania obozów śmiertelność wśród łagierników wynosiła ok. 80 procent. Kołymskie obozy budziły grozę z powodu surowego klimatu oraz złych warunków bytowych – pracę przerywano dopiero przy -54 °C. Kierowani tam byli więźniowie "szczególnie niebezpieczni" dla władzy sowieckiej.

Książka zawiera w większości nigdy nie publikowane drukiem relacje tych, którzy przeżyli białe piekło sowieckich łagrów dalekiej północy. Ze wzruszeniem spisywaliśmy tekst ze starych maszynopisów i odręcznie pisanych świadectw. Publikuje także reprodukcje listów, pamiątek i dokumentów, które pozostały w archiwach. Ci, którzy ocaleli, opowiadają o obozowym życiu na Kołymie, o dramatycznych zajściach, których byli świadkami i ofiarami. Tragedia odcisnęła na ich życiu krwawe piętno – już na zawsze.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto: 

  • kalendarium historyczne;
  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego o chorobach zakaźnych w historii;
  • Dzieje się historia: album "Józef Dowbor-Muśnicki 1867 –1937", "Totalitaryzm" materiały z konferencji zorganizowanej przez Amerykańską Akademię Sztuk i Nauk w marcu 1953 roku;
  • Też przeczytajcie: "Dom z dwiema wieżami" Macieja Zaremby-Bielawskiego.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Sebastian Warlikowski (historyk, autor książki "Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach")
Data emisji: 14.05.2019
Godzina emisji: 22.06

mat. prasowe/ml/gs


Czytaj także

Zapomniana artystka, czyli Kira Banasińska

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 23:14
Gościem Marka Stremeckiego była dr Małgorzata Reinhard-Chlandy, tłumaczka książki Kiry Banasińskiej "Autobiografia. Polskie losy na krańcach świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Konopacka. Sportsmenka, przyjaciółka Skamandrytów, poetka i malarka

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 23:00
Gościem Marka Stremeckiego była Agnieszka Metelska, autorka książki "Złota. Legenda Haliny Konopackiej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wajda", czyli świat mistrza kina w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 23:00
– W Muzeum Narodowym w Krakowie spotykają za sprawą wystaw się dwaj mistrzowie. Łączyło ich wiele, w tym miłość do literatury – mówi Urszula Wolak z Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pola Nireńska. Biografia żydowskiej tancerki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 23:00
Biografia Poli Nireńskiej to opowieść o urodzonej w Warszawie żydowskiej artystce, która tańczyła w czasach totalitaryzmu w Niemczech, Austrii i Włoszech. O kobiecie, która w przedwojennej Polsce doświadczyła antysemityzmu, niemal całą rodzinę straciła w zagładzie, a po wojnie poślubiła Jana Karskiego, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
rozwiń zwiń