"Po dolary i wolność", czyli wielka epopeja emigracyjna

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 23:00
– Pomysł na książkę był dość prywatny, kameralny. W rodzinie powtarzały się historie o legendarnym pradziadku. Szukając jego śladów, zacząłem odkrywać ślady trzech milionów naszych rodaków i epopei, którą przeszli – mówi Dariusz Terlecki, autor książki "Po dolary i wolność"
Audio
  • Niezwykła historia polskiej emigracji z początku XX wieku (Historie jak z książki/Trójka)
Przedstawiciele Polonii amerykańskiej z urną zawierającą ziemię z kopca na Sowińcu pod budowę Domu Polskiego
Przedstawiciele Polonii amerykańskiej z urną zawierającą ziemię z kopca na Sowińcu pod budowę Domu PolskiegoFoto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji
"Po dolary i wolność" Dariusz Terlecki "Po dolary i wolność" Dariusz Terlecki

– To była wielka emigracja, choć zwykło się tak mówić o tej, która miała miejsce po powstaniu listopadowym. Niemniej sto lat po tym zrywie, zaczęła się prawdziwa wielka emigracja. Była jednak zupełnie inna, bo zarobkowa – tłumaczy gość Trójki.

Ponad 100 lat temu miliony naszych rodaków wyemigrowały w nieznane. Byli pełni obaw, ale też nadziei na lepszą przyszłość. Do Stanów Zjednoczonych przybyły wtedy prawie trzy miliony emigrantów. To była największa emigracyjna fala, jaka kiedykolwiek w historii odpłynęła z terenów polskich. Z chłopów – do niedawna jeszcze pańszczyźnianych – stawali się obywatelami najsilniejszego już wkrótce kraju na świecie, dumnymi fundatorami imponujących kościołów. Prababcie i pradziadkowie dzisiejszej Polonii.

Jest to opowieść w konwencji reportażu, a motywem przewodnim – losy pradziadka, który wraz z żoną i synkiem, po lepsze jutro, z falą emigrantów, wyruszył w daleką podróż przez Atlantyk. Poznajemy niezwykłe historie, jak cała wieś składała się na opłacenie kosztów wyjazdu, a samą podróż organizował miejscowy proboszcz. W poszukiwaniu śladów swojego przodka autor dotarł też do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, które niegdyś uchodziły za "małą Polskę", rozmawiał również z wieloma osobami polskiego pochodzenia.

Losy Polaków w Ameryce to fascynująca a niekiedy dramatyczna historia. Dlaczego na początku XX wieku Polacy ruszyli do Ameryki?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto: 

  • kalendarium historyczne;
  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego o zanieczyszczeniu powietrza w historii;
  • Dzieje się historia: komiks "Chleb wolnościowy" Państwowego Muzeum na Majdanku;
  • Też przeczytajcie: najnowszy numer "Mówią wieki" o relacjach polsko-węgierskich poleca red. Wojciech Kalwat.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Dariusz Terlecki (autor książki "Po dolary i wolność")
Data emisji: 21.05.2019
Godzina emisji: 22.06

mat. prasowe/ml/mk

Czytaj także

Zapomniana artystka, czyli Kira Banasińska

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 23:14
Gościem Marka Stremeckiego była dr Małgorzata Reinhard-Chlandy, tłumaczka książki Kiry Banasińskiej "Autobiografia. Polskie losy na krańcach świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Konopacka. Sportsmenka, przyjaciółka Skamandrytów, poetka i malarka

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 23:00
Gościem Marka Stremeckiego była Agnieszka Metelska, autorka książki "Złota. Legenda Haliny Konopackiej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wajda", czyli świat mistrza kina w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 23:00
– W Muzeum Narodowym w Krakowie spotykają za sprawą wystaw się dwaj mistrzowie. Łączyło ich wiele, w tym miłość do literatury – mówi Urszula Wolak z Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pola Nireńska. Biografia żydowskiej tancerki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 23:00
Biografia Poli Nireńskiej to opowieść o urodzonej w Warszawie żydowskiej artystce, która tańczyła w czasach totalitaryzmu w Niemczech, Austrii i Włoszech. O kobiecie, która w przedwojennej Polsce doświadczyła antysemityzmu, niemal całą rodzinę straciła w zagładzie, a po wojnie poślubiła Jana Karskiego, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
rozwiń zwiń