Prof. Wojciech Roszkowski: formuła czerwcowych wyborów była dość skomplikowana

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 23:06
Prof. Wojciech Roszkowski mówił w audycji o przebiegu, organizacji i frekwencji podczas czerwcowych wyborów w 1989 roku.
Audio
  • Jak ważny dla naszej historii był czerwiec 1989 roku? (Historie jak z książki/Trójka)
Plakaty i druki ulotne na wystawie Od oporu do wyboru otwartej z okazji 30. rocznicy wyborów czerwcowych w Muzeum Warmii i Mazur
Plakaty i druki ulotne na wystawie "Od oporu do wyboru" otwartej z okazji 30. rocznicy wyborów czerwcowych w Muzeum Warmii i MazurFoto: PAP/Tomasz Waszczuk
4 czerwca 1989 - zobacz serwis specjalny

– Formuła wyborów 4 czerwca została ustalona przy Okrągłym Stole. Była ona dość skomplikowana. W czasie obrad zdecydowano, że zostanie utworzony Senat, a wybory do niego będą całkowicie wolne. Te do Sejmu miały się odbyć w dwóch kategoriach: partyjno-rządowej i społecznej – przpomniał w audycji prof. Wojciech Roszkowski. Dlaczego ustalono taki podział i jakie to przyniosło efekty?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto: 

  • cykl "Też przeczytajcie": Marek Migalski poleca książkę "1989. Barwy zamienne";
  • dr Grzegorz Majchrzak z IPN opowiada o mitach dot. zdjęć wyborczych z Lechem Wałęsą.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Goście: prof. Wojciech Roszkowski (ekonomista, historyk), dr hab. Marek Migalski (politolog), Grzegorz Majchrzak (historyk)
Data emisji: 4.06.2019
Godzina emisji: 22.07

kw/ml

Czytaj także

Adam Bujak: to jest tragiczne i koszmarne miejsce

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 23:14
Gościem Marka Stremeckiego był jeden z najpopularniejszych polskich fotografów – Adam Bujak, który opowiedział między innymi o albumie "Rezydencja śmierci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kołyma, czyli mroźne piekło Syberii

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 23:00
– Kołyma nazywana była często "przeklętą wyspą". Tak też ten teren został zapamiętany w historii – opowiada Sebastian Warlikowski, autor książki "Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Po dolary i wolność", czyli wielka epopeja emigracyjna

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 23:00
– Pomysł na książkę był dość prywatny, kameralny. W rodzinie powtarzały się historie o legendarnym pradziadku. Szukając jego śladów, zacząłem odkrywać ślady trzech milionów naszych rodaków i epopei, którą przeszli – mówi Dariusz Terlecki, autor książki "Po dolary i wolność"
rozwiń zwiń