X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kanały dawały nadzieję". Sebastian Pawlina o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 23:00
Dlaczego warszawscy powstańcy uczynili głównym środkiem komunikacji właśnie kanały?  – Z powodów czysto wojskowych – braku łączności radiowej i strachu przed hitlerowcami – odpowiada Sebastian Pawlina, autor książki "Wojna w kanałach. Podziemna walka Warszawy". 
Audio
  • Rozmowa z Sebastianem Pawliną, autorem książki ''Wojna w kanałach. Podziemna walka Warszawy'' (Historie jak z książki/Trójka)
Udzielanie pomocy rannemu (Warszawa, sierpień 1944)
Udzielanie pomocy rannemu (Warszawa, sierpień 1944)Foto: NAC

Okładka książki "Wojna w kanałach" Okładka książki "Wojna w kanałach"

O pierwszym wykorzystaniu kanałów do przemieszczania się zadecydował jednak przypadek. – Dwie łączniczki, które szukały przejścia górą ze Śródmieścia na Żoliborz, weszły do kanału i nie mogły z niego wyjść, a ponieważ Niemcy byli na górze, zaczęły go penetrować. W ten sposób odkryły, że kanałami można chodzić. Powiadomiły o tym dowództwo i odtąd zaczęto tworzyć połączenia pomiędzy dzielnicami – opowiada Sebastian Pawlina. Niebawem nastąpiła konieczność regulowania ''ruchu'' panującego w kanałach. Zejście tam wymagało przepustki, a jej brak oznaczał dezercję. 

Podziemne korytarze Warszawy stały się świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń, a także gestów solidarności jej mieszkańców. Z rozmowy z Sebastianem Pawliną dowiemy się także, czy kanały były wykorzystywane przed Powstaniem Warszawskim oraz jakie źródła towarzyszyły naszego gościowi przy tworzeniu książki. 

>>> Serwis specjalny Polskiego Radia o Powstaniu Warszawskim <<<

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto: 

  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego na temat 75 rocznicy operacji desantowej Overlord, która zadecydowała o końcu III Rzeszy;
  • Dzieje się historia: książka "Tajemnice walizki generała Sierowa" ukazująca zaplecze stalinowskiej polityki z czasie II Wojny Światowej;
  • Też przeczytajcie"Książka otwarta na świat'' wydana przez Muzeum Emigracji. 

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Sebastian Pawlina (autor książki "Wojna w kanałach. Podziemna walka Warszawy")
Data emisji: 11.06.2019
Godzina emisji: 22.05

kr/kw

Czytaj także

Zapomniana artystka, czyli Kira Banasińska

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 23:14
Gościem Marka Stremeckiego była dr Małgorzata Reinhard-Chlandy, tłumaczka książki Kiry Banasińskiej "Autobiografia. Polskie losy na krańcach świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Konopacka. Sportsmenka, przyjaciółka Skamandrytów, poetka i malarka

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 23:00
Gościem Marka Stremeckiego była Agnieszka Metelska, autorka książki "Złota. Legenda Haliny Konopackiej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wajda", czyli świat mistrza kina w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 23:00
– W Muzeum Narodowym w Krakowie spotykają za sprawą wystaw się dwaj mistrzowie. Łączyło ich wiele, w tym miłość do literatury – mówi Urszula Wolak z Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pola Nireńska. Biografia żydowskiej tancerki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 23:00
Biografia Poli Nireńskiej to opowieść o urodzonej w Warszawie żydowskiej artystce, która tańczyła w czasach totalitaryzmu w Niemczech, Austrii i Włoszech. O kobiecie, która w przedwojennej Polsce doświadczyła antysemityzmu, niemal całą rodzinę straciła w zagładzie, a po wojnie poślubiła Jana Karskiego, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
rozwiń zwiń