X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od rewolucji bolszewickiej do "operacji polskiej" – dzieje Polaków w Związku Sowieckim

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 23:40
W tym wydaniu audycji rozmawiamy o książce Anny Zechenter zatytułowanej "Zagłada Polaków w Związku Sowieckim". To pierwsza publikacja autorki poświęcona wyłącznie trudnym losom Polaków w Związku Sowieckim pomiędzy przewrotem bolszewickim w 1917 roku a początkiem drugiej wojny światowej w 1939 roku.
Audio
  • O książce "Zagłada Polaków w Związku Sowieckim" autorstwa Anny Zechenter (Historie jak z książki/Trójka)
Zgromadzeni na placu Pałacu Zimowego żołnierze składają przysięgę wierności rewolucji październikowej. 1917 rok.
Zgromadzeni na placu Pałacu Zimowego żołnierze składają przysięgę wierności rewolucji październikowej. 1917 rok. Foto: shutterstock.com/Everett Historical

Okładka książki "Zagłada Polaków w Związku Sowieckim" autorstwa Anny Zachenter, wyd. IPN Okładka książki "Zagłada Polaków w Związku Sowieckim" autorstwa Anny Zechenter, wyd. IPN

– Rok 1937 był początkiem mordowania ludzi z niewiadomych przyczyn, robił wrażenie szalonego chaosu. Wówczas ludzie byli zabierani z domów i to nie byli tylko Polacy, ale i Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Niemcy, wszystkie nacje zamieszkujące imperium sowieckie – mówi Anna Zechenter, autorka książki.

– Dzięki badaniom Stowarzyszenia "Memoriał" z tego szalonego chaosu powoli wyłania się obraz wielkiego terroru, który składa się z dwóch podstawowych filarów. Pierwszym była "operacja antykułacka", a drugim "operacje narodowościowe", które szły równolegle. "Operacja antykułacka" to rozkaz wydany 30 lipca 1937 roku, a rozkaz dotyczący "operacji polskiej" jest z 11 sierpnia 1937 roku – dodaje rozmówczyni Marka Stremeckiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto: 

  • o przypadającej na 28 czerwca setnej rocznicy podpisania traktatu wersalskiego.
  • Dzieje się historia: o książce "Nie możemy uciec przed naszą historią", będącej zapisem krótkich, emitowanych w telewizji wykładów historyka Adriana Cioroianu o dziejach komunistycznej Rumunii. 
  • Dźwięki historii: o rozpoczęciu przez NKWD trzeciej masowej deportacji polskich obywateli w głąb Związku Sowieckiego w nocy z 28 na 29 czerwca 1948 roku, a także o największej porażce w historii występów polskich piłkarzy, którzy 26 czerwca 1948 w Kopenhadze przegrali z Danią 0:8.
  • 100 lat temu: o uroczystym obiedzie wydanym na część Józefa Piłsudskiego, o którym poinformował 29 czerwca dziennik "Czas", a także o zaproszeniu na występy artystyczne w parku Columbia zamieszczonym w "Dzienniku Poznańskim". 

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Anna Zechenter (autorka książki "Zagłada Polaków w Związku Sowieckim")
Data emisji: 25.06.2019
Godzina emisji: 22.06

kr/kw

Czytaj także

Zapomniana artystka, czyli Kira Banasińska

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 23:14
Gościem Marka Stremeckiego była dr Małgorzata Reinhard-Chlandy, tłumaczka książki Kiry Banasińskiej "Autobiografia. Polskie losy na krańcach świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Konopacka. Sportsmenka, przyjaciółka Skamandrytów, poetka i malarka

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 23:00
Gościem Marka Stremeckiego była Agnieszka Metelska, autorka książki "Złota. Legenda Haliny Konopackiej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wajda", czyli świat mistrza kina w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 23:00
– W Muzeum Narodowym w Krakowie spotykają za sprawą wystaw się dwaj mistrzowie. Łączyło ich wiele, w tym miłość do literatury – mówi Urszula Wolak z Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pola Nireńska. Biografia żydowskiej tancerki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 23:00
Biografia Poli Nireńskiej to opowieść o urodzonej w Warszawie żydowskiej artystce, która tańczyła w czasach totalitaryzmu w Niemczech, Austrii i Włoszech. O kobiecie, która w przedwojennej Polsce doświadczyła antysemityzmu, niemal całą rodzinę straciła w zagładzie, a po wojnie poślubiła Jana Karskiego, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
rozwiń zwiń