X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rzeź Wołyńska. Czy tragedii można było zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 00:01
– Ukraińców interesowało jedno, czyli całkowita rezygnacja i wyrzeczenie się Wołynia i Galicji Wschodniej przez Polaków – mówił w audycji Piotr Zychowicz, autor książki "Wołyń zdradzony". 
Audio
  • Czy Wołyń został zdradzony? (Historie jak z książki/Trójka)
Wieniec, który prezydent Andrzej Duda złożył w miejscu nieistniejącej już polskiej wsi na Wołyniu na Ukrainie, 8.07.2018 w ramach obchodów 75. rocznicy ludobójstwa Polaków na Wołyniu
Wieniec, który prezydent Andrzej Duda złożył w miejscu nieistniejącej już polskiej wsi na Wołyniu na Ukrainie, 8.07.2018 w ramach obchodów 75. rocznicy ludobójstwa Polaków na WołyniuFoto: PAP/Jacek Turczyk

Okładka książki Piotra Zychowicza "Wołyń zdradzony, Wydawnictwo Rebis Okładka książki Piotra Zychowicza "Wołyń zdradzony, Wydawnictwo Rebis

W latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej ukraińscy nacjonaliści wymordowali 100 tysięcy Polaków. Do zbrodni tej posłużyły im głównie prymitywne narzędzia rolnicze – siekiery, widły i cepy. Gdzie wtedy była Armia Krajowa? Gdzie było Polskie Państwo Podziemne? Dlaczego nic nie zrobiono, by ratować polską ludność cywilną? Dlaczego Wołyniacy konali w osamotnieniu? 

Piotr Zychowicz udziela na te pytania szokującej odpowiedzi. Armia Krajowa zlekceważyła banderowskie zagrożenie, zignorowała liczne ostrzeżenia o nadciągającym niebezpieczeństwie. Wszystkie wysiłki skupiła bowiem na szykowaniu przyszłego powstania – operacji "Burza". Dowódcy AK nie chcieli walczyć z UPA, by nie "trwonić" sił potrzebnych im do walki z Niemcami. Do końca wierzyli, że z banderowcami uda się dogadać. Gdy Polskie Państwo Podziemie podjęło wreszcie interwencję, była ona tragicznie spóźniona i niewystarczająca. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której ponadto:

  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego o historii lodu; 
  • Dzieje się historia: "Templariusz na wojnie 1120-1312" Paula Hilla;
  • Też przeczytajcie: Wojciech Stanisławski poleca książkę "Historia nie dla idiotów" prof. Andrzeja Nowaka;
  • kalendarium historyczne;
  • cykl "Sto lat temu". 
Rzeź wołyńska – zobacz serwis historyczny

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Piotr Zychowicz (historyk)
Data emisji: 9.07.2019
Godzina emisji: 23.09

mat. prasowe/kw/mk

Czytaj także

Nie tylko mężczyźni budowali świat, czyli "Historia kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 23:00
– W ostatnich latach pojawiło się bardzo dużo książek o wielkich kobietach. To bardzo dobrze, ale pomyślałam, że zaburzają one obraz. Nagle pokazują, że wszystkie kobiety robiły wyjątkowe rzeczy, jakby wszystkie zdobywały Nagrody Nobla. Tymczasem, ich życie wyglądało zupełnie inaczej – mówi Katarzyna Radziwiłł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od rewolucji bolszewickiej do "operacji polskiej" – dzieje Polaków w Związku Sowieckim

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 23:40
W tym wydaniu audycji rozmawiamy o książce Anny Zechenter zatytułowanej "Zagłada Polaków w Związku Sowieckim". To pierwsza publikacja autorki poświęcona wyłącznie trudnym losom Polaków w Związku Sowieckim pomiędzy przewrotem bolszewickim w 1917 roku a początkiem drugiej wojny światowej w 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego zawarto Unię Lubelską?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 00:00
450 lat temu w Lublinie zawarto Unię Lubelską, na mocy której Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie stały się Rzeczpospolitą Obojga Narodów. W XVI i XVII wieku było to jedno z największych i najważniejszych państw Europy, które wykształciło własną, oryginalną kulturę. 
rozwiń zwiń