Metro, którego Warszawa nie zobaczyła

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 00:00
– Po wojnie było co najmniej sześć lub siedem koncepcji budowy metra. Realnie dwukrotnie przystąpiono do jego budowy – mówi autor książki "Stacja Plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła".
Audio
  • Czy metro w Warszawie mogło powstać 50 lat temu? (Historie jak z książki/Trójka)
Robotnicy podczas budowy podziemnego tunelu (Warszawa, 1956)
Robotnicy podczas budowy podziemnego tunelu (Warszawa, 1956)Foto: Zbyszko Siemaszko/NAC

Okładka książki "Stacja Plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła" Okładka książki "Stacja Plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła"

W grudniu 1950 roku władze partyjne i rządowe ogłosiły nowy etap rozwoju stolicy. W ciągu sześciu lat Warszawa miała wzbogacić się o podziemną kolej – środek transportu symbolicznie czyniący z dużego miasta metropolię. Projekt okazał się jednak spektakularną klęską. Olbrzymie pieniądze, masa pracy i rozbudzone nadzieje poszły w błoto. Zbudowany fragment trasy zalano wodą i przykryto milczeniem. Andrzej Zawistowski przeczytał tysiące dokumentów, by odtworzyć przebieg oraz przyczyny i skutki jednej z największych wizerunkowych porażek rządzących PRL.

Czy Bolesław Bierut nie wyraził zgody na budowę metra? Dlaczego ostatecznie w latach 50. zrezygnowano z budowy podziemnej komunikacji?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której ponadto:

  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego o rocznicy Rewolucji Francuskiej
  • Dzieje się historia: "Gdańsk przed burzą. 1935-1939" – korespondencja Adama Czartkowskiego;
  • Też przeczytajcie: Mikołaj Mirowski poleca "Narutowicz – Niewiadomski. Biografie równoległe";
  • kalendarium historyczne.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Andrzej Zawistowski (historyk, nauczyciel akademicki, doktor ekonomii, doktor habilitowany historii, autor książki "Stacja Plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła")
Data emisji: 16.07.2019
Godzina emisji: 23.09

mat. prasowe/kw/mk

Czytaj także

Od rewolucji bolszewickiej do "operacji polskiej" – dzieje Polaków w Związku Sowieckim

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 23:40
W tym wydaniu audycji rozmawiamy o książce Anny Zechenter zatytułowanej "Zagłada Polaków w Związku Sowieckim". To pierwsza publikacja autorki poświęcona wyłącznie trudnym losom Polaków w Związku Sowieckim pomiędzy przewrotem bolszewickim w 1917 roku a początkiem drugiej wojny światowej w 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego zawarto Unię Lubelską?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 00:00
450 lat temu w Lublinie zawarto Unię Lubelską, na mocy której Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie stały się Rzeczpospolitą Obojga Narodów. W XVI i XVII wieku było to jedno z największych i najważniejszych państw Europy, które wykształciło własną, oryginalną kulturę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeź Wołyńska. Czy tragedii można było zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 00:01
– Ukraińców interesowało jedno, czyli całkowita rezygnacja i wyrzeczenie się Wołynia i Galicji Wschodniej przez Polaków – mówił w audycji Piotr Zychowicz, autor książki "Wołyń zdradzony". 
rozwiń zwiń