X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Metro, którego Warszawa nie zobaczyła

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 00:00
– Po wojnie było co najmniej sześć lub siedem koncepcji budowy metra. Realnie dwukrotnie przystąpiono do jego budowy – mówi autor książki "Stacja Plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła".
Audio
  • Czy metro w Warszawie mogło powstać 50 lat temu? (Historie jak z książki/Trójka)
Robotnicy podczas budowy podziemnego tunelu (Warszawa, 1956)
Robotnicy podczas budowy podziemnego tunelu (Warszawa, 1956)Foto: Zbyszko Siemaszko/NAC

Okładka książki "Stacja Plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła" Okładka książki "Stacja Plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła"

W grudniu 1950 roku władze partyjne i rządowe ogłosiły nowy etap rozwoju stolicy. W ciągu sześciu lat Warszawa miała wzbogacić się o podziemną kolej – środek transportu symbolicznie czyniący z dużego miasta metropolię. Projekt okazał się jednak spektakularną klęską. Olbrzymie pieniądze, masa pracy i rozbudzone nadzieje poszły w błoto. Zbudowany fragment trasy zalano wodą i przykryto milczeniem. Andrzej Zawistowski przeczytał tysiące dokumentów, by odtworzyć przebieg oraz przyczyny i skutki jednej z największych wizerunkowych porażek rządzących PRL.

Czy Bolesław Bierut nie wyraził zgody na budowę metra? Dlaczego ostatecznie w latach 50. zrezygnowano z budowy podziemnej komunikacji?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której ponadto:

  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego o rocznicy Rewolucji Francuskiej
  • Dzieje się historia: "Gdańsk przed burzą. 1935-1939" – korespondencja Adama Czartkowskiego;
  • Też przeczytajcie: Mikołaj Mirowski poleca "Narutowicz – Niewiadomski. Biografie równoległe";
  • kalendarium historyczne.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Andrzej Zawistowski (historyk, nauczyciel akademicki, doktor ekonomii, doktor habilitowany historii, autor książki "Stacja Plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła")
Data emisji: 16.07.2019
Godzina emisji: 23.09

mat. prasowe/kw/mk

Czytaj także

Od rewolucji bolszewickiej do "operacji polskiej" – dzieje Polaków w Związku Sowieckim

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 23:40
W tym wydaniu audycji rozmawiamy o książce Anny Zechenter zatytułowanej "Zagłada Polaków w Związku Sowieckim". To pierwsza publikacja autorki poświęcona wyłącznie trudnym losom Polaków w Związku Sowieckim pomiędzy przewrotem bolszewickim w 1917 roku a początkiem drugiej wojny światowej w 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego zawarto Unię Lubelską?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 00:00
450 lat temu w Lublinie zawarto Unię Lubelską, na mocy której Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie stały się Rzeczpospolitą Obojga Narodów. W XVI i XVII wieku było to jedno z największych i najważniejszych państw Europy, które wykształciło własną, oryginalną kulturę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeź Wołyńska. Czy tragedii można było zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 00:01
– Ukraińców interesowało jedno, czyli całkowita rezygnacja i wyrzeczenie się Wołynia i Galicji Wschodniej przez Polaków – mówił w audycji Piotr Zychowicz, autor książki "Wołyń zdradzony". 
rozwiń zwiń