Witold Gombrowicz – pacyfista, którego dogoniła historia

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 00:00
W dniu 25 lipca będziemy obchodzić 50 rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza. Również w lipcu tego roku mija 80 lat odkąd w 1939 roku wypłynął do Ameryki Południowej na statku "MS Chrobry". Pod wpływem wieści o sytuacji w ojczyźnie miesięczna wycieczka zmieniła się w dożywotnią emigrację. Z okazji tych ważnych dat rozmawialiśmy z prof. Anną Spólną, specjalistką ds. edukacji i nauki w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
Audio
  • Witold Gombrowicz jako świadek i ofiara historii (Historie jak z książki/Trójka)
Fragmenty okładek tomu 1 i 2 książki Gombrowicz. Ja, Geniusz
Fragmenty okładek tomu 1 i 2 książki "Gombrowicz. Ja, Geniusz"Foto: materiały promocyjne

Urodzony w 1904 roku w Małoszycach pisarz był mimowolnym świadkiem, mniej uczestnikiem, zarówno pierwszej, jak i drugiej wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej. Kiedy umierał we Francji w 1969 roku, przez Europę właśnie przetaczała się fala kontrkulturowego protestu. Mimo że Witold Gombrowicz od historii uciekał, ta pojawiała się w jego twórczości.

– Historia pojawiała się tam wielokrotnie i pojawiała się jako siła brutalna, niszcząca i bardzo bliska ludzkim instynktom. Siła, która wyzwala ludzkie instynkty, również te najgorsze. Starał się to pokazać zawsze nie wprost, nieco metaforycznie albo symbolicznie, ale właściwie trudno byłoby wskazać utwory poza "Kosmosem", które bezpośrednio do wojny się nie odnoszą – mówiła literaturoznawczyni.

Jak "rozpasanie dziejów", jak to określiła prof. Anna Spólna, ujawnia się w dziełach Gombrowicza? O tym dowiedzą się Państwo, słuchając dołączonego nagrania.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której ponadto:
  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego o historii saturatorów, które w okresie PRL ratowały spragnionych przechodniów
  • Dzieje się historia: "Piąte przez dziesiąte" – opowiadania Stefana Wiecheckiego, "Lordowie Hitlera" Radosława Golca
  • Też przeczytajcie: Mikołaj Mirowski poleca "Szkołę falenicką" Stefana Szczepłka;
  • kalendarium historyczne.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: prof. Anna Spólna (literaturoznawczyni, specjalistka ds. edukacji i nauki w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli) 
Data emisji: 23.07.2019
Godzina emisji: 23.07

kr

Czytaj także

Od rewolucji bolszewickiej do "operacji polskiej" – dzieje Polaków w Związku Sowieckim

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 23:40
W tym wydaniu audycji rozmawiamy o książce Anny Zechenter zatytułowanej "Zagłada Polaków w Związku Sowieckim". To pierwsza publikacja autorki poświęcona wyłącznie trudnym losom Polaków w Związku Sowieckim pomiędzy przewrotem bolszewickim w 1917 roku a początkiem drugiej wojny światowej w 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

50. rocznica śmierci Witolda Gombrowicza. Serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 09:00
Obok nagrań głosu pisarza znajdziemy tu opowieść biografów o jego skomplikowanych drogach życiowych: od szlacheckich korzeni, przez międzywojenne kawiarnie, wyjazd na chwilę przed wybuchem wojny do Argentyny, ponad 20 lat spędzonych w Ameryce Południowej, po ostatnie lata w Europie. Dzieje walki o własną wybitność, walki o bycie sobą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Wojtyszko: powinniśmy traktować Gombrowicza jako najinteligentniejszego myśliciela prawodawcę

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 12:40
- Ta mądrość Gombrowicza, który mówi o tym, że sztuka to taki rodzaj obnażania, który jednocześnie jest dochodzeniem do największej prawdy. I to poszukiwanie formy, która nie jest formą naśladowczą, to coś, co nas Polaków stawia w bardzo luksusowej sytuacji. My naprawdę mamy jednego z najwiekszych myślicieli XX wieku wśród pisarzy - mówił w Dwójce reżyser Maciej Wojtyszko.
rozwiń zwiń