Z komunistycznej Polski nie tylko uciekano – imigranci w PRL

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 00:00
Gościem audycji był Przemysław Semczuk, który opowiedział o książce "Imigranci w czasach PRL. Wybrałem Pol(s)kę".
Audio
  • "Imigranci w czasach PRL. Wybrałem Pol(s)kę" Przemysława Semczuka (Historie jak z książki/Trójka)
George Bidwell w swoim domu w Nasławicach na Dolnym Śląsku
George Bidwell w swoim domu w Nasławicach na Dolnym ŚląskuFoto: PAP/Eugeniusz Wołoszczuk

Przemysław Semczuk to autor specjalizujący się w tematyce okresu PRL – swoje poprzednie publikacje poświęcone są m.in. kultowym samochodom ("Maluch. Biografia") oraz sprawom kryminalnym z tego okresu ("Wampir z Zagłębia", "M jak morderca: Karol Kot – wampir z Krakowa"). W "Imigranci w czasach PRL. Wybrałem Pol(s)kę" skupił się na historiach ludzi, którzy wybrali nasz kraj w momencie, kiedy wielu jego rodowitych mieszkańców chciało z niego uciec. Jednym z nich był brytyjski historyk i pisarz, George Bidwell.

– Jest kilkanaście tysięcy osób, które przyjechały do Polski i zostały w Polsce. Wybrałem kilka postaci, które były bardzo charakterystyczne. George Bidwell był pisarzem wyjątkowo znanym w Polsce PRL-u. Najistotniejsze jest to, że był Polakiem. W 1946 roku zrzekł się brytyjskiego obywatelstwa. Motywacja Bidwella była bardzo prosta – po prostu się zakochał. Poza tym Bidwell był socjalistą, uważał, że ustrój socjalistyczny jest lepszy dla człowieka pracy, że daje mu lepsze możliwości, lepsze warunki. Nie zdawał sobie sprawy, że władze traktują go priorytetowo. Przydzielono mu piękne mieszkanie, samochód i wydawało mu się, że w Polsce Ludowej tak mają wszyscy – opowiadał nasz rozmówca.

Okładka książki "Wybrałem Pol(s)kę. Imigranci w czasach PRL" Okładka książki "Wybrałem Pol(s)kę. Imigranci w czasach PRL", wyd. Wydawnictwo Naukowe PWN

Ponadto w audycji: 

  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego o demonstracjach;
  • Dzieje się historia: "1491. Ameryka przed Kolumbem" Charlesa Manna, "Góry i teczki. Biografia mówiona Andrzeja Paczkowskiego" Patryka Pleskota;
  • Też przeczytajcie: "Biografia Ludwika Muzyczki, czyli Benedykta" Mirosława Lewandowskiego;
  • kalendarium historyczne;
  • cykl "Sto lat temu".

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Przemysław Semczuk, autor książki "Imigranci w czasach PRL. Wybrałem Pol(s)kę".
Data emisji: 6.08.2019
Godzina emisji: 23.08

kr

Czytaj także

Czym w PRL była "turystyka handlowa"?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 23:13
– W tamtych czasach handlował każdy, kto mógł. Nawet sportowcy wyjeżdżający na zawody za granicę zabierali ze sobą towary na sprzedaż – mówi autor książki "Na saksy i do Bułgarii" Jan Głuchowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiosna 1989 – zmierzch komunizmu w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 23:13
– Był cały szereg czynników wewnętrznych i zewnętrznych, jak Pieriestrojka Gorbaczowa, które doprowadziły do tego, co stało się w Polsce w 1989 roku – mówi prof. Antoni Dudek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura wagonowa w wydaniu Wojciecha Tomczyka

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 14:56
W tym wydaniu audycji gościliśmy Wojciecha Tomczyka – dramaturga, scenarzystę, krytyka filmowego, a także błyskotliwego komentatora popkultury, zarówno z okresu PRL, jak i tej współczesnej. Wydane w maju tego roku "Felietony" wracają do czasów audiotele, Maryli Rodowicz i "Czterech pancernych i psa", ale także do dramatów Becketta oraz wybitnych, polskich filmów z lat 80. i 90.
rozwiń zwiń