X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Losy Polaków badających zbrodnię katyńską

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 23:55
– Ci, którzy mieli wyjechać badać tę zbrodnie w Katyniu, zastanawiali się, czy wyjazd nie jest jakąś pułapką, zastawioną przez Niemców – mówi prof. Tadeusz Wolsza, autor książki "To co widziałem swą grozą przekracza najśmielsze fantazje. Wojenne i powojenne historie Polaków wizytujących Katyń w 1943". 
Audio
  • Co stało się z Polakami wizytującymi Katyń w 1943 roku? (Historie jak z książki/Trójka)
Katyń, Rosja, 1943. Obdukcja zwłok polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 1940 roku
Katyń, Rosja, 1943. Obdukcja zwłok polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 1940 rokuFoto: PAP/CAF/reprodukcja

Okładka książki Tadeusz Wolszy, "To co widziałem przekracza swą grozą…", Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk Okładka książki Tadeusz Wolszy, "To co widziałem przekracza swą grozą…", Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk

– Po powrocie polskiej delegacji z Katynia, wiedza o tej zbrodni stała się powszechna. Po raz pierwszy na publicznych spotkaniach, w sprawie Katynia, Niemcy pozwalali mówić po polsku – mówił gość audycji. 

Książka Tadeusza Wolszy, "To co widziałem przekracza swą grozą najśmielsze fantazje", traktuje o wojennych i powojennych biografiach ponad 50 Polaków, którzy w 1943 roku wyjechali w ramach delegacji do miejsca sowieckiej zbrodni. Po powrocie byli narażeni na różnego rodzaju niemieckie szykany. Po wojnie natomiast stanowili zagrożenie dla komunistów w Polsce i Związku Sowieckim. Konsekwencje wynikające z pobytu w Katyniu oraz głoszenia prawdy o sowieckiej zbrodni ponosili przede wszystkim w kraju. Ci, którzy uciekli na Zachód, byli inwigilowani i zastraszani poza granicami kraju.

<<<KATYŃ – SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA>>>

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto:

  • Dzieje się historia Roger Moorhouse "Polska 1939";
  • Też przeczytajcie: Małgorzata Żaryn poleca nowy numer "W sieci historii";
  • prof. Kopczyński o naturze polityki. 

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: prof. Tadeusz Wolsza (autor książki "To co widziałem swą grozą przekracza najśmielsze fantazje. Wojenne i powojenne historie Polaków wizytujących Katyń w 1943")
Data emisji: 27.08.2019
Godzina emisji: 23.07

mat.prasowe/kw/gs

Czytaj także

Bohaterowie czy zdrajcy? 150 lat polskiego szpiegostwa

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 00:00
Kto zostaje szpiegiem? Co kieruje ludźmi, którzy chcą być szpiegami? Te i inne pytania zadaliśmy Andrzejowi Fedorowiczowi, autorowi książki "Warszawa stolica szpiegów. 150 lat tajnych operacji, walki wywiadów, prowokacji i zamachów w sercu Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wokół pierwszego powstania śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 19:00
W tym szczególnym dniu, goszczący w audycji prof. Janusz Odziemkowski i dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro opowiadali o sytuacji Polski na arenie międzynarodowej w 1919 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły album poświęcony legendarnemu żołnierzowi

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 00:00
– Jako wydawca, byliśmy w bardzo komfortowej sytuacji. Aby takie dzieło wydawnicze było sukcesem potrzebne sa trzy zmienne: bohater, autori wydawca. W tym przypadku obecne są wszystkie trzy – mówi Anna Putkiewicz z Wojskowego Instytutu Wydawniczego.
rozwiń zwiń