Stanisław Maczek – generał, który nie przegrał żadnej bitwy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 23:55
– Mamy okrągłą, 80. rocznice wybuchu II wojny światowej, a gen. Maczek jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie polskich wojskowych tamtego czasu – mówi historyk Wojciech Kalwat.
Audio
  • Wojenne losy gen. Stanisława Maczka (Historie jak z książki/ Trójka)
Odjazd czołgów Cromwell VII szwadronu sztabowego. Na czołgu widoczni od lewej: gen. Stanisław Maczek, rotmistrz T. Wysocki.
Odjazd czołgów Cromwell VII szwadronu sztabowego. Na czołgu widoczni od lewej: gen. Stanisław Maczek, rotmistrz T. Wysocki.Foto: NAC/Czesław Datka

Jesienią tego roku w Warszawie, a następnie w Bredzie, będzie można obejrzeć wystawę plenerową "Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze", którą przygotowuje Muzeum Historii Polski. Ekspozycji będzie towarzyszyć katalog, publikacja popularnonaukowa, a także film dokumentalny oraz e-wystawa. Zwieńczeniem i formą podsumowania całego projektu będzie międzynarodowa konferencja naukowa. Wydarzenie zostało wpisane do ogólnopolskich obchodów wybuchu II wojny światowej.

– Maczkowi sprzyjała fortuna, ale i umiejętności. W 1938 roku otrzymał zadanie dowodzenia 10. brygadą kawalerii, wtedy wyposażonej już w czołgi i tankietki. Został oddelegowany do ochrony Armii Kraków od strony granicy ze Słowacją. Udawało mu się to mimo przeważających sił nieprzyjaciela. Skutecznie walczył nie tylko w pierwszym okresie wojny, ale i później – opowiada Wojciech Kalwat.

29 października 1944 r. 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka wyparła Niemców z holenderskiej Bredy. Miasto zostało oswobodzone bez strat w cywilach i zniszczeń zabytkowej zabudowy, za co mieszkańcy byli niezwykle wdzięczni Polakom. Po wojnie wielu polskich żołnierzy osiedliło się w Bredzie oraz w jej okolicach i założyło rodziny.

Dlaczego gen. Maczek cieszy się tak wielką estymą w Holandii? Kim był z wykształcenia i jak wpływało to na jego sposób dowodzenia?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Dzieje się historia: album "II wojna światowa. 80. rocznica wybuchu. Polska" Wiesławy Olejnik i "Zwykli ludzie: 101. Policyjny Batalion Rezerwy i "ostateczne rozwiązanie w Polsce" Christophera Browninga;
  • Też przeczytajcie: "Gomułka. Władzy nie oddamy" Piotra Lipińskiego poleca dr Mikołaj Mirowski;
  • prof. Kopczyński o kotach katedralnych w Anglii. 

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Wojciech Kalwat (historyk, pedagog, popularyzator historii, redaktor Magazynu Historycznego "Mówią wieki")
Data emisji: 3.09.2019
Godzina emisji: 23.07

mat.prasowe/ml/gs

Czytaj także

Bohaterowie czy zdrajcy? 150 lat polskiego szpiegostwa

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 00:00
Kto zostaje szpiegiem? Co kieruje ludźmi, którzy chcą być szpiegami? Te i inne pytania zadaliśmy Andrzejowi Fedorowiczowi, autorowi książki "Warszawa stolica szpiegów. 150 lat tajnych operacji, walki wywiadów, prowokacji i zamachów w sercu Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wokół pierwszego powstania śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 19:00
W tym szczególnym dniu, goszczący w audycji prof. Janusz Odziemkowski i dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro opowiadali o sytuacji Polski na arenie międzynarodowej w 1919 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły album poświęcony legendarnemu żołnierzowi

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 00:00
– Jako wydawca, byliśmy w bardzo komfortowej sytuacji. Aby takie dzieło wydawnicze było sukcesem potrzebne sa trzy zmienne: bohater, autori wydawca. W tym przypadku obecne są wszystkie trzy – mówi Anna Putkiewicz z Wojskowego Instytutu Wydawniczego.
rozwiń zwiń