Jaki był 1939 rok?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 00:00
Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym; przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego – 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków, jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.
Audio
  • Kalendarium roku 1939 w jednej książce (Historie jak z książki/Trójka)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)Foto: Hans Sönnke [Public domain], Wikimedia Commons

Okładka książki "Rok 1939. Od beztroski do tragedii" Okładka książki "Rok 1939. Od beztroski do tragedii"

O wszystkim tym opowiadają Jan i Małgorzata Żarynowie w książce "Rok 1939. Od beztroski do tragedii". W wartkiej literackiej narracji rekonstruują tamten czas, przypominają najważniejsze wydarzenia, z zapomnienia wyciągają mniej znane fakty. Opisując i komentując ważne historyczne epizody, pozwalają nam zrozumieć kontekst tamtej epoki, w której Polska odegrała główną rolę.

Liczne, starannie dobrane ilustracje pozwalają czytelnikowi doskonale wczuć się w zupełnie wyjątkową atmosferę tamtego tragicznego dla Polski roku.

– To, co na podstawie poszczególnych wydarzeń nam się wyłania, czyli obraz 1939 roku, to nie jest obraz jednoznaczny, klasyczny czy z podręczników szkolnych. To jest pytanie: czy nasi przodkowie zdawali sobie sprawę przed 1 września, że wisi nad nimi zgroza wojny? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka jasna – opowiada o książce jej współautorka Małgorzata Żaryn. 

Jak wyglądała Polska na kilka dni przed wybuchem II wojny światowej? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Dzieje się historia: "Imperium małych piekieł" Joanna Lamparska;
  • prof. Kopczyński o Londynie.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Małgorzata Żaryn (współautorka książki "Rok 1939. Od beztroski do tragedii")
Data emisji: 10.09.2019
Godzina emisji: 23.08

kw

Czytaj także

Niezwykły album poświęcony legendarnemu żołnierzowi

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 00:00
– Jako wydawca, byliśmy w bardzo komfortowej sytuacji. Aby takie dzieło wydawnicze było sukcesem potrzebne sa trzy zmienne: bohater, autori wydawca. W tym przypadku obecne są wszystkie trzy – mówi Anna Putkiewicz z Wojskowego Instytutu Wydawniczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Losy Polaków badających zbrodnię katyńską

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 23:55
– Ci, którzy mieli wyjechać badać tę zbrodnie w Katyniu, zastanawiali się, czy wyjazd nie jest jakąś pułapką, zastawioną przez Niemców – mówi prof. Tadeusz Wolsza, autor książki "To co widziałem swą grozą przekracza najśmielsze fantazje. Wojenne i powojenne historie Polaków wizytujących Katyń w 1943". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Maczek – generał, który nie przegrał żadnej bitwy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 23:55
– Mamy okrągłą, 80. rocznice wybuchu II wojny światowej, a gen. Maczek jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie polskich wojskowych tamtego czasu – mówi historyk Wojciech Kalwat.
rozwiń zwiń