X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Burzliwe dzieje "Damy z gronostajem"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 00:00
– Chciałam, żeby ta książka była rodzajem reportażu. Skoro żyjemy w tych czasach, a część tej historii opowiada o współczesności, to należy mówić językiem współczesnym i obrazowym – mówi Katarzyna Bik, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem".
Audio
  • Kim była muza Leonarda da Vinci? (Historie jak z książki/Trójka)
Fragment obrazu Leonarda da Vinci Portret damy z gronostajem
Fragment obrazu Leonarda da Vinci "Portret damy z gronostajem"Foto: shutterstock.com/spatuletail

Okładka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" Katarzyny Bik, wyd. Znak Okładka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" Katarzyny Bik, wyd. Znak

Jest rok 1490. W zamku Sforzów w Mediolanie Leonardo maluje portret. Zasłony w pokoju są zaciągnięte. Modelka siedzi na krześle. Ma 17 lat i spodziewa się dziecka. Nigdy nie wyglądała piękniej niż teraz: szczupła, w czerwonej sukni ze złotym haftem, na lewej ręce trzyma białe zwierzątko, a prawą głaszcze jego futerko. Skrzypnęły drzwi. Wpadający promień światła podkreśla porcelanową bladość skóry dziewczyny. Modelka odwraca nagle głowę do tyłu. W jej ciemnych, dużych oczach maluje się ciekawość i inteligencja. Kogoś wita? A może z kimś się żegna? Była kochanką Ludovica Sforzy, przyszłego księcia Mediolanu, jednego z najpotężniejszych ludzi renesansowych Włoch i uznaną poetką. Skąd bierze się genialność jej portretu?

– Genialność "Damy z gronostajem" bierze się z oryginalności, z nowatorskowści. Nikt wcześniej nie był w stanie namalować w taki sposób ani człowieka, ani zwierzęcia. Nikt nie potrafił tak ukazać ruchu. Ten obraz jest o miłości, o czasie i o ruchu. Ma w sobie mnóstwo tajemnic, których nie jesteśmy w stanie przeniknąć. Jedną z nich jest to, że nie wiemy, co działo się z tym obrazem przez ponad dwa i pół wieku – opowiada Katarzyna Bik.

Ta książka to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu. To również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Jego dzieje nierozerwalnie splecione są z Polską. Obraz był ukrywany przed zaborcami, potem w sensacyjnych okolicznościach wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej ukrywany przed Niemcami. W swych kolekcjach chcieli go mieć Herman Goering i Adolf Hitler. Po 1989 roku Dama dalej prowadziła burzliwe życie, kontrowersje wzbudzały jej liczne zagraniczne podróże i sprawa jej zakupu przez państwo polskie.

W audycji ponadto: 

  • Prof. Kopczyński – głód w Holandii, 
  • Też przeczytajcie: prof. Tadeusz Wolsza poleca książkę Bogusław Kopka "Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944- 1956", 
  • Dzieje się historia: Dariusz Kaliński "Czerwony najazd. Prawda o tym, jak Rosjanie wbili nam nóż w plecy we wrześniu 1939 roku", 
  • Kalendarium od 16 do 22 września,
  • Informacja o Zjeździe historyków w Lublinie.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Katarzyna Bik (dziennikarka, historyczka sztuki, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem")
Data emisji: 17.09.2019
Godzina emisji: 23.07

kr/mat.prasowe/gs

Czytaj także

Nieznane losy muzy Leonarda da Vinci

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 07:55
– "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" Katarzyny Bik pozwala posnuć się po historii. Jest to historia bardzo ludzka i pasjonująca – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Maczek – generał, który nie przegrał żadnej bitwy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 23:55
– Mamy okrągłą, 80. rocznice wybuchu II wojny światowej, a gen. Maczek jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie polskich wojskowych tamtego czasu – mówi historyk Wojciech Kalwat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki był 1939 rok?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 00:00
Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym; przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego – 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków, jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.
rozwiń zwiń