Burzliwe dzieje "Damy z gronostajem"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 00:00
– Chciałam, żeby ta książka była rodzajem reportażu. Skoro żyjemy w tych czasach, a część tej historii opowiada o współczesności, to należy mówić językiem współczesnym i obrazowym – mówi Katarzyna Bik, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem".
Audio
  • Kim była muza Leonarda da Vinci? (Historie jak z książki/Trójka)
Fragment obrazu Leonarda da Vinci Portret damy z gronostajem
Fragment obrazu Leonarda da Vinci "Portret damy z gronostajem"Foto: shutterstock.com/spatuletail

Okładka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" Katarzyny Bik, wyd. Znak Okładka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" Katarzyny Bik, wyd. Znak

Jest rok 1490. W zamku Sforzów w Mediolanie Leonardo maluje portret. Zasłony w pokoju są zaciągnięte. Modelka siedzi na krześle. Ma 17 lat i spodziewa się dziecka. Nigdy nie wyglądała piękniej niż teraz: szczupła, w czerwonej sukni ze złotym haftem, na lewej ręce trzyma białe zwierzątko, a prawą głaszcze jego futerko. Skrzypnęły drzwi. Wpadający promień światła podkreśla porcelanową bladość skóry dziewczyny. Modelka odwraca nagle głowę do tyłu. W jej ciemnych, dużych oczach maluje się ciekawość i inteligencja. Kogoś wita? A może z kimś się żegna? Była kochanką Ludovica Sforzy, przyszłego księcia Mediolanu, jednego z najpotężniejszych ludzi renesansowych Włoch i uznaną poetką. Skąd bierze się genialność jej portretu?

– Genialność "Damy z gronostajem" bierze się z oryginalności, z nowatorskowści. Nikt wcześniej nie był w stanie namalować w taki sposób ani człowieka, ani zwierzęcia. Nikt nie potrafił tak ukazać ruchu. Ten obraz jest o miłości, o czasie i o ruchu. Ma w sobie mnóstwo tajemnic, których nie jesteśmy w stanie przeniknąć. Jedną z nich jest to, że nie wiemy, co działo się z tym obrazem przez ponad dwa i pół wieku – opowiada Katarzyna Bik.

Ta książka to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu. To również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Jego dzieje nierozerwalnie splecione są z Polską. Obraz był ukrywany przed zaborcami, potem w sensacyjnych okolicznościach wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej ukrywany przed Niemcami. W swych kolekcjach chcieli go mieć Herman Goering i Adolf Hitler. Po 1989 roku Dama dalej prowadziła burzliwe życie, kontrowersje wzbudzały jej liczne zagraniczne podróże i sprawa jej zakupu przez państwo polskie.

W audycji ponadto: 

  • Prof. Kopczyński – głód w Holandii, 
  • Też przeczytajcie: prof. Tadeusz Wolsza poleca książkę Bogusław Kopka "Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944- 1956", 
  • Dzieje się historia: Dariusz Kaliński "Czerwony najazd. Prawda o tym, jak Rosjanie wbili nam nóż w plecy we wrześniu 1939 roku", 
  • Kalendarium od 16 do 22 września,
  • Informacja o Zjeździe historyków w Lublinie.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Katarzyna Bik (dziennikarka, historyczka sztuki, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem")
Data emisji: 17.09.2019
Godzina emisji: 23.07

kr/mat.prasowe/gs

Czytaj także

Nieznane losy muzy Leonarda da Vinci

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 07:55
– "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" Katarzyny Bik pozwala posnuć się po historii. Jest to historia bardzo ludzka i pasjonująca – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Maczek – generał, który nie przegrał żadnej bitwy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 23:55
– Mamy okrągłą, 80. rocznice wybuchu II wojny światowej, a gen. Maczek jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie polskich wojskowych tamtego czasu – mówi historyk Wojciech Kalwat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki był 1939 rok?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 00:00
Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym; przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego – 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków, jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.
rozwiń zwiń