Historia "Dziewczyn sprawiedliwych"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 00:00
– To siedem najprawdziwszych historii kobiet, które wciąż żyją. Jak słucha lub czyta się takie opowieści, to przed oczami staje ogrom tamtego niebezpieczeństwa – mówi Anna Herbich, autorka książki "Dziewczyny sprawiedliwe".
Audio
  • Dziewczyny, które niosły pomoc (Historie jak z książki/Trójka)
Widok na dzielnicę żydowską w Lublinie
Widok na dzielnicę żydowską w LublinieFoto: NAC

Nie musiały się wychylać. Mogły spokojnie przeżyć wojnę w rodzinnych domach. Nie mogły jednak patrzeć na to, jak niemieccy okupanci traktują Żydów. Polują na nich, zamykają w gettach, wysyłają do obozów koncentracyjnych na pewną śmierć. Prześladują ich znajomych, sąsiadów, przyjaciół. Niewinnych ludzi, którzy według nazistowskiej ideologii stracili prawo do egzystencji.

<<< SERWIS SPECJALNY SPRAWIEDLIWI WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA >>>

Nie pozostały obojętne na ich cierpienie. Nie zawahały się im pomóc, mimo że ryzykowały życiem swoim i swoich najbliższych. Dziewczyny sprawiedliwe, które zrobiły to, co uznały za słuszne.

– W każdej mojej książce opisuję nie tylko moment kluczowy, czyli codzienność II wojny światowej, moment ratowania Żydów czy Holocaust, ale też życie bohaterek przed 1 września 1939 roku, jak również ich losy po zakończeniu wojny – zaznacza pisarka. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: "Fakty, pogłoski, nastroje" Andrzej Paczkowski;
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o żołnierzach narkomanach.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Anna Herbich (pisarka)
Data emisji: 24.09.2019
Godzina emisji: 23.08

mat. prasowe/kw/mk

Czytaj także

Stanisław Maczek – generał, który nie przegrał żadnej bitwy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 23:55
– Mamy okrągłą, 80. rocznice wybuchu II wojny światowej, a gen. Maczek jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie polskich wojskowych tamtego czasu – mówi historyk Wojciech Kalwat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki był 1939 rok?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 00:00
Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym; przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego – 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków, jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burzliwe dzieje "Damy z gronostajem"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 00:00
– Chciałam, żeby ta książka była rodzajem reportażu. Skoro żyjemy w tych czasach, a część tej historii opowiada o współczesności, to należy mówić językiem współczesnym i obrazowym – mówi Katarzyna Bik, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem".
rozwiń zwiń