Prof. Antoni Dudek: świadkowie są istotni, ale najważniejsze są dokumenty

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 00:00
"Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski" to kolejna, po wielu książkach poświęconych okresowi PRL, próba jej autora, prof. Antoniego Dudka, zmierzenia się z historią Polski XX wieku.
Audio
  • Historia pierwszych czterech rządów III RP (Historie jak z książki/Trójka)
Prof. Antoni Dudek
Prof. Antoni DudekFoto: PAP/Marcin Gadomski

"Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski" prof. Antoniego Dudka "Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski" prof. Antoniego Dudka

Przełom 1989 r. W Polsce upada komunizm. To koniec ucisku politycznego, łamania praw człowieka i czasu pustych półek w sklepach. Polacy cieszą się z odzyskanej wolności, z wprowadzonej demokracji i otwierania się na Zachód.

– Przechodziliśmy wtedy wielką zmianę. Upadł realny socjalizm i Polska postanowiła dokonać wielkiej geopolitycznej zmiany. Spór o to, czy dokonaliśmy jej dobrze, toczy się do dzisiaj i toczyć się będzie nadal. Ja nie sympatyzuję z żadną ze stron. To książka pisana na kilku głównych planach: polityka wewnętrzna, polityka zagraniczna, historia gospodarcza i społeczna – mówi prof. Antoni Dudek.

Inflacja, prywatyzacja, bezrobocie, afery gospodarcze, wojska rosyjskie w Polsce, wreszcie geopolityczne konsekwencje zjednoczenia Niemiec – z tymi wyzwaniami musieli sobie poradzić pierwsi premierzy Trzeciej Rzeczpospolitej.

W swojej najnowszej książce, stanowiącej kontynuację głośnej "Reglamentowanej rewolucji", prof. Antoni Dudek analizuje wydarzenia z lat 1989-93 przez pryzmat czterech rządów, na których czele stali: Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Jan Olszewski i Hanna Suchocka. Przy pomocy nieznanych dokumentów i relacji przedstawia kulisy budowy fundamentów współczesnego państwa polskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: nr 100 kwartalnika "Karty" poleca Zbigniew Gluza;
  • Dzieje się historia: "Westerplatte" Jacka Komudy;
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o królowej Karolinie Matyldzie Hanowerskiej.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: prof. Antoni Dudek (politolog i historyk, profesor nauk humanistycznych, członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej, profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autor książki "Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski")
Data emisji: 1.10.2019
Godzina emisji: 23.08

mat. prasowe/ml/mk

Czytaj także

Stanisław Maczek – generał, który nie przegrał żadnej bitwy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 23:55
– Mamy okrągłą, 80. rocznice wybuchu II wojny światowej, a gen. Maczek jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie polskich wojskowych tamtego czasu – mówi historyk Wojciech Kalwat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki był 1939 rok?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 00:00
Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym; przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego – 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków, jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burzliwe dzieje "Damy z gronostajem"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 00:00
– Chciałam, żeby ta książka była rodzajem reportażu. Skoro żyjemy w tych czasach, a część tej historii opowiada o współczesności, to należy mówić językiem współczesnym i obrazowym – mówi Katarzyna Bik, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem".
rozwiń zwiń