Powrót do polskiego Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 23:58
Całkiem niedawno, bo jeszcze 30 lat temu, Lwów nie istniał w przestrzeni publicznej. W latach 80. nie można było emitować filmów obrazujących to niegdyś polskie miasto. Dziś Lwów powraca, między innymi w książkach.
Audio
  • Ile pozostało we Lwowie z Polski? (Historie jak z książki/Trójka)
Lwów. Pl. Bernardyński
Lwów. Pl. BernardyńskiFoto: NAC/Sieredzki

"Ostatnie lata polskiego Lwowa" Sławomir Koper, Tomasz Stańczyk "Ostatnie lata polskiego Lwowa" Sławomir Koper, Tomasz Stańczyk

– Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do Polski często nie zdają sobie sprawy z polskich korzeni tego miasta. W czasach rozbiorów było to miasto leżące w zaborze austriackim, ale mimo to, było ono polskie i taki też miało charakter. Pisząc tę książkę chcieliśmy pokazać coś więcej, niż jest informacje funkcjonujące w powszechnej świadomości. Większość z nas kojarzy obronę Lwowa i bardzo dobrze. My jednak chcieliśmy zdecydowanie poszerzyć tę wiedzę, pokazać świat barwny, wielokulturowy, dramatyczny i czasem tragiczny, ale jednocześnie i wesoły – mówią Tomasz Stańczyk i Sławomir Koper, autorzy książki "Ostatnie lata polskiego Lwowa".

Pożoga wojenna spowodowała, że Lwów, jedno z trzech najważniejszych polskich miast (obok Warszawy i Krakowa), pozostało poza granicami Rzeczypospolitej.

Większość literatury o Lwowie to nostalgiczne wspomnienia, jego dawnych mieszkańców lub ich potomków. Nic więc dziwnego, że malują oni obraz wyidealizowany, pozbawiony wad, jak wspomina się kraj szczęśliwej młodości czy dzieciństwa. Autorzy poszli inną drogą, przedstawili ostatnie półwiecze polskiego Lwowa z punktu widzenia historyków.

To ostatnie lata, fascynującego i wspaniałego miasta, ale również sceny na której miały miejsce wydarzenia które czasami lepiej wyrzucić ze zbiorowej pamięci.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: "Potop'39. Szlak bojowy wrześniowych obrońców" Kacpra Śledzińskiego poleca Piotr Legutko;
  • Dzieje się historia: wybór 59 spośród około tysiąca powstałych w 1946 roku szkolnych wypracowań dzieci na temat własnych doświadczeń z okresu II wojny światowej "Moje przeżycia wojenne" i "Trzeci Rzym. Z dziejów rosyjskiego nacjonalizmu" Andrzeja Andrusiewicza;
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o drobnych epizodach, które uruchamiają wielkie procesy historyczne.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Tomasz Stańczyk (dziennikarz i publicysta, zajmujący się tematyką historyczną), Sławomir Koper (pisarz, autor książek historycznych, publicysta, radiowy i telewizyjny ekspert historyczny)
Data emisji: 15.10.2019
Godzina emisji: 23.07

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Burzliwe dzieje "Damy z gronostajem"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 00:00
– Chciałam, żeby ta książka była rodzajem reportażu. Skoro żyjemy w tych czasach, a część tej historii opowiada o współczesności, to należy mówić językiem współczesnym i obrazowym – mówi Katarzyna Bik, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia "Dziewczyn sprawiedliwych"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 00:00
– To siedem najprawdziwszych historii kobiet, które wciąż żyją. Jak słucha lub czyta się takie opowieści, to przed oczami staje ogrom tamtego niebezpieczeństwa – mówi Anna Herbich, autorka książki "Dziewczyny sprawiedliwe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Antoni Dudek: świadkowie są istotni, ale najważniejsze są dokumenty

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 00:00
"Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski" to kolejna, po wielu książkach poświęconych okresowi PRL, próba jej autora, prof. Antoniego Dudka, zmierzenia się z historią Polski XX wieku.
rozwiń zwiń