X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tajni agenci na tropie skarbów kultury

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 23:58
Czy dzieła sztuki mogą znaleźć się w orbicie zainteresowań wywiadu? Odpowiedź brzmi: tak. O jednym z takich przypadków opowiadają w książce "Operacja Rafael" jej autorzy: Marcin Faliński i Marek Kozubal.
Audio
  • W poszukiwaniu zaginionego dzieła Rafaela Santi (Historie jak z książki/Trójka)
Portret młodzieńca autorstwa Rafaela Santi
"Portret młodzieńca" autorstwa Rafaela SantiFoto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

"Operacja Rafael"Okładka książki "Operacja Rafael" Marcina Falińskiego i Marka Kozubala

– Obraz "Portret młodzieńca" Rafaela Santi był związany z Polską przez wiele lat. Tak naprawdę, znajdował się w kolekcji stworzonej przez Izabelę Czartoryską. Przed wojną znajdował się w Muzeum Książąt Czartoryskich, a po niej zaginął. Można powiedzieć, że to jeden z trzech najciekawszych zabytków, jakie posiadała polska kultura 20-lecia międzywojennego – mówi Marek Kozubal.

– Można powiedzieć, że w tej sytuacji "wszystkie ręce na pokład", a właściwie, że tak powinno być. Wszystkie służby szukają i weryfikują informacje pojawiające się w sprawie tego dzieła. O tym jest ta książka – o weryfikowaniu takich doniesień – dodaje Marcin Faliński.

Oficer polskiego wywiadu, major Łodyna, zostaje wysłany do Bagdadu, by zweryfikować informacje na temat potencjalnej lokalizacji "Portretu młodzieńca" Rafaela Santi. Zaginione arcydzieło, wywiezione z Polski w trakcie II wojny światowej, miało zostać skradzione w 1990 roku przez irackich żołnierzy. Na miejscu bardzo szybko okazuje się, że informator nie żyje, a Łodyna trafia w sam środek wywiadowczej rozgrywki toczącej się na Bliskim Wschodzie.


"Portret młodzieńca" Rafael Santi. "Portret młodzieńca" Rafael Santi

Oprócz wątpliwych sprzymierzeńców i kruchych sojuszy Łodyna ma do dyspozycji jeszcze jedno – trop, o którym nie wiedzą pozostali. To stary list Mieczysława Kleinera, niedoszłego artysty, byłego przemytnika i współpracownika wywiadu II RP, który w trakcie wojny otrzymał tajną misję. Umykając śmierci i wrogim oddziałom, Kleiner z tajemniczym pakunkiem przedzierał się z Krakowa do samego Iraku…

Skąd skarb polskiej kultury wziął się na Bliskim Wschodzie? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: "Historie alternatywne i steampunk w literaturze" Natalii Leman poleca dr Mikołaj Mirowski;
  • Dzieje się historia: "Po co nam była ta wojna!" Petera Hitchensa;
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o procesach cywilizacyjnych i modzie.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Goście: Maciej Faliński (dziennikarz "Życia Warszawy", od 1993 roku funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa, od 1996 roku oficer Zarządu Wywiadu, w latach 2002-2017 roku oficer Agencji Wywiadu), Marek Kozubal (politolog, dziennikarz)
Data emisji: 22.10.2019
Godzina emisji: 23.08

mat. prasowe/ml/mk

Czytaj także

Burzliwe dzieje "Damy z gronostajem"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 00:00
– Chciałam, żeby ta książka była rodzajem reportażu. Skoro żyjemy w tych czasach, a część tej historii opowiada o współczesności, to należy mówić językiem współczesnym i obrazowym – mówi Katarzyna Bik, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia "Dziewczyn sprawiedliwych"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 00:00
– To siedem najprawdziwszych historii kobiet, które wciąż żyją. Jak słucha lub czyta się takie opowieści, to przed oczami staje ogrom tamtego niebezpieczeństwa – mówi Anna Herbich, autorka książki "Dziewczyny sprawiedliwe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Antoni Dudek: świadkowie są istotni, ale najważniejsze są dokumenty

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 00:00
"Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski" to kolejna, po wielu książkach poświęconych okresowi PRL, próba jej autora, prof. Antoniego Dudka, zmierzenia się z historią Polski XX wieku.
rozwiń zwiń