Tajni agenci na tropie skarbów kultury

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 23:58
Czy dzieła sztuki mogą znaleźć się w orbicie zainteresowań wywiadu? Odpowiedź brzmi: tak. O jednym z takich przypadków opowiadają w książce "Operacja Rafael" jej autorzy: Marcin Faliński i Marek Kozubal.
Audio
  • W poszukiwaniu zaginionego dzieła Rafaela Santi (Historie jak z książki/Trójka)
Portret młodzieńca autorstwa Rafaela Santi
"Portret młodzieńca" autorstwa Rafaela SantiFoto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

"Operacja Rafael"Okładka książki "Operacja Rafael" Marcina Falińskiego i Marka Kozubala

– Obraz "Portret młodzieńca" Rafaela Santi był związany z Polską przez wiele lat. Tak naprawdę, znajdował się w kolekcji stworzonej przez Izabelę Czartoryską. Przed wojną znajdował się w Muzeum Książąt Czartoryskich, a po niej zaginął. Można powiedzieć, że to jeden z trzech najciekawszych zabytków, jakie posiadała polska kultura 20-lecia międzywojennego – mówi Marek Kozubal.

– Można powiedzieć, że w tej sytuacji "wszystkie ręce na pokład", a właściwie, że tak powinno być. Wszystkie służby szukają i weryfikują informacje pojawiające się w sprawie tego dzieła. O tym jest ta książka – o weryfikowaniu takich doniesień – dodaje Marcin Faliński.

Oficer polskiego wywiadu, major Łodyna, zostaje wysłany do Bagdadu, by zweryfikować informacje na temat potencjalnej lokalizacji "Portretu młodzieńca" Rafaela Santi. Zaginione arcydzieło, wywiezione z Polski w trakcie II wojny światowej, miało zostać skradzione w 1990 roku przez irackich żołnierzy. Na miejscu bardzo szybko okazuje się, że informator nie żyje, a Łodyna trafia w sam środek wywiadowczej rozgrywki toczącej się na Bliskim Wschodzie.


"Portret młodzieńca" Rafael Santi. "Portret młodzieńca" Rafael Santi

Oprócz wątpliwych sprzymierzeńców i kruchych sojuszy Łodyna ma do dyspozycji jeszcze jedno – trop, o którym nie wiedzą pozostali. To stary list Mieczysława Kleinera, niedoszłego artysty, byłego przemytnika i współpracownika wywiadu II RP, który w trakcie wojny otrzymał tajną misję. Umykając śmierci i wrogim oddziałom, Kleiner z tajemniczym pakunkiem przedzierał się z Krakowa do samego Iraku…

Skąd skarb polskiej kultury wziął się na Bliskim Wschodzie? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: "Historie alternatywne i steampunk w literaturze" Natalii Leman poleca dr Mikołaj Mirowski;
  • Dzieje się historia: "Po co nam była ta wojna!" Petera Hitchensa;
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o procesach cywilizacyjnych i modzie.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Goście: Maciej Faliński (dziennikarz "Życia Warszawy", od 1993 roku funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa, od 1996 roku oficer Zarządu Wywiadu, w latach 2002-2017 roku oficer Agencji Wywiadu), Marek Kozubal (politolog, dziennikarz)
Data emisji: 22.10.2019
Godzina emisji: 23.08

mat. prasowe/ml/mk

Czytaj także

Burzliwe dzieje "Damy z gronostajem"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 00:00
– Chciałam, żeby ta książka była rodzajem reportażu. Skoro żyjemy w tych czasach, a część tej historii opowiada o współczesności, to należy mówić językiem współczesnym i obrazowym – mówi Katarzyna Bik, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia "Dziewczyn sprawiedliwych"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 00:00
– To siedem najprawdziwszych historii kobiet, które wciąż żyją. Jak słucha lub czyta się takie opowieści, to przed oczami staje ogrom tamtego niebezpieczeństwa – mówi Anna Herbich, autorka książki "Dziewczyny sprawiedliwe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Antoni Dudek: świadkowie są istotni, ale najważniejsze są dokumenty

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 00:00
"Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski" to kolejna, po wielu książkach poświęconych okresowi PRL, próba jej autora, prof. Antoniego Dudka, zmierzenia się z historią Polski XX wieku.
rozwiń zwiń