Historia polskiego pieniądza

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 23:59
– Pieniądz jest uniwersalnym towarem, ale też nośnikiem pewnej ideologii – mówi Wojciech Kalwat, autor książki "Historia pieniądzem się toczy". 
Audio
  • Jak zmieniał się polski pieniądz? (Historie jak z książki /Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/ Janusz Pienkowski

Okładka książki "Historia pieniądzem się toczy" Okładka książki "Historia pieniądzem się toczy"

Dzieje polskiego pieniądza są prawie tak długie, jak historia polskiego państwa. Jego produkcję rozpoczął Bolesław Chrobry; był to świadomy krok nie tyle gospodarczy, co polityczny, wręcz propagandowy, podjęty w celu zamanifestowania pozycji władcy. Odtąd polski pieniądz dzielił losy polskiego państwa.

W chwilach potęgi Rzeczypospolitej jej moneta była silna i poszukiwana. W czasach klęsk i upadków jej pozycja stawała się znakiem aktualnego stanu państwa. Stanowiła więc odbicie pozycji Polski, jej politycznych aspiracji i gospodarczej kondycji. A kiedy Polska zniknęła z map Europy, często pieniądz używany przez ludność na długo po upadku państwa świadczył o przeszłości i stanowił wyraz tęsknoty za Niepodległą.

– Na nasze ziemie pieniądze docierały jeszcze w starożytności. Czy to z Macedonii, czy z Grecji lub Rzymu – opowiada Wojciech Kalwat. Dlaczego powstały pieniądze? Jak zmieniały się one w Polsce na przestrzeni lat? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: Małgorzata Winkler-Pogoda "Miałam syna Emila";
  • Dzieje się historia: Wojciech Drewniak "Historia bez cenzury 4. Średniowiecze bez trzymanki", miesięcznik "Nowe Państwo";
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o sposobach Niemców na bombardowania angielskich miast.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Goście: Wojciech Kalwat (Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 29.10.2019
Godzina emisji: 23.08

kw

Czytaj także

Maciej Gawlikowski: ważne, że tradycja "Kadrówki" została podtrzymana

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 23:58
– Marsze idą do dziś. To ważne, że ta tradycja jest podtrzymywana – mówił w audycji Maciej Gawlikowski, współautor książki "Na szlaku Kadrówek 1981-1989".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót do polskiego Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 23:58
Całkiem niedawno, bo jeszcze 30 lat temu, Lwów nie istniał w przestrzeni publicznej. W latach 80. nie można było emitować filmów obrazujących to niegdyś polskie miasto. Dziś Lwów powraca, między innymi w książkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajni agenci na tropie skarbów kultury

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 23:58
Czy dzieła sztuki mogą znaleźć się w orbicie zainteresowań wywiadu? Odpowiedź brzmi: tak. O jednym z takich przypadków opowiadają w książce "Operacja Rafael" jej autorzy: Marcin Faliński i Marek Kozubal.
rozwiń zwiń