X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzień 13 grudnia 1981 roku w pamięci internowanych

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 14:00
– 13 grudnia ok. godziny trzynastej siedziałam "na dołku" przy ul. Opaczewskiej. To było w podziemiach – była jedna cela żeńska. Zostałam aresztowana jeszcze 12 grudnia przed północą, mieszkałam w jednym z pierwszych mieszkań, do których przyszli – wspomina dziennikarka Agnieszka Romaszewska-Guzy.
Audio
  • Wybuch stanu wojennego – wspomnienia internetowanych sprzed 38 lat (Historie jak z książki/Trójka)
1981 r. Stan wojenny w Polsce
1981 r. Stan wojenny w PolsceFoto: PAP/Reprodukcja

38 lat temu Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Zamilkły telefony, domkneły się granice, nawet te pomiędzy województwami. W specjalnym wydaniu audycji "Historie jak z książki" z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o tym, jak wyglądał ich 13 grudnia 1981 roku. Każda z tych osób była internowana, a ich osobista historia pokazuje, czym tak naprawdę był ten dramatyczny okres.

– 12 grudnia byłem bardzo ciężko chory, miałem zapalenie gardła. Byłem pracownikiem biura krajowego Niezależnego Zrzeszenia Studentów i jednocześnie byłem zaangażowany w Niezależną Oficynę Wydawniczą. Tego dnia wieczorem przewoziłem nakład druków podziemnych do swojego mieszkania. Przyjechałem około godziny dziesiątej, samochód był załadowany nielegalnymi drukami. Około godziny wnosiłem je na górę. Nagle usłyszałem walenie do drzwi. Byłem zdziwiony, bo uważałem się za bardzo dobrego konspiratora. Nie spierałem się, otworzyłem. Stało tam kilku osobników, którzy powiedzieli mi, że jest stan wojenny i żebym poszedł z nimi. Nie ukrywam, że ucieszyłem się, a to z tego powodu, że nie mają zamiaru robić rewizji, bo napracowałem się przy wnoszeniu tych druków – opowiada prawnik i polityk Wojciech Borowik.

– W dzień wybuchu stanu wojennego po godzinie trzynastej odpoczywałem już w celi więzienia na warszawskiej Białołęce. Natomiast cała historia zaczęła się dosyć humorystycznie o piątej rano, kiedy usłyszeliśmy z żoną dzwonek do drzwi. Żona w półśnie powiedziała –"Pewno znów nie wystawiłeś butelki na mleko". Otworzyłem i okazało się, że za drzwiami stoi nie mleczarz, tylko trzech dżentelmenów z dyskretnie rozpięta garderobą wierzchnią, spod której wystawały pałki i broń – mówi Jarosław Maciej Goliszewski, fotograf, dokumentalista.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy.

Stan wojennyStan wojenny  serwis specjalny Polskiego Radia

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Goście: Agnieszka Romaszewska-Guzy (dziennikarka prasowa i telewizyjna, dyrektor Biełsat TV), Wojciech Borowik (prawnik, polityk, Stowarzyszenie Wolnego Słowa), Jarosław Maciej Goliszewski (fotograf, dokumentalista)
Data emisji: 13.12.2019
Godzina emisji: 13.08

kr

Czytaj także

Historia spisana w pamiętnikach

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 00:00
– Ta książka to zapis codzienności, ważny dla rodziny, ale myślę, że wciągający i zajmujący również dla innych. To lustro tamtych czasów – mówi o książce "Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia galicyjskie" Rafał Skąpski, który spisał w niej wspomnienia swojej babci – Zofii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie święto książki historycznej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 00:00
28 listopada rozpoczną się w Warszawie XXVIII Targi Książki Historycznej. O imprezie opowiadał w audycji jej dyrektor – Waldemar Michalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice warszawskich kościołów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 00:00
– Do książki dobierałem świątynie spoza głównego kanonu kościołów turystycznie obleganych. Jednakże, ich historia jest zdumiewająca – mówi Piotr Otrębski, autor książki "Nieistniejące, nieznane, niezwykłe kościoły Warszawy".
rozwiń zwiń