Jak przetrwać piekło? Codzienność niemieckiej okupacji

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 23:59
– Przez kilka tygodni byłam gościem w domach świadków tamtych wydarzeń – o przygotowaniach do napisania swojej ostatniej książki mówiła w audycji Elżbieta Isakiewicz, autorka "Piekła ocalonych". 
Audio
  • Elżbieta Isakiewicz o książce "Piekło ocalonych" (Historie jak z książki/Trójka)
Dzieci w obozie koncentracyjnym. Kadr z filmu sowieckiego dokumentującego wyzwolenie obozu Auschwitz
Dzieci w obozie koncentracyjnym. Kadr z filmu sowieckiego dokumentującego wyzwolenie obozu AuschwitzFoto: CC/Wikimedia Commons

Okładka książki "Piekło ocalonych" Okładka książki "Piekło ocalonych"

Piekło ocalonych to wyjątkowy – bo potwierdzony świadectwem intymnych wyznań – obraz relacji polsko-żydowskich w okresie II wojny światowej. Na najnowszą książkę Elżbiety Isakiewicz (m.in. "Czerwony ołówek", "Niewyśnione historie", "Kocio") składają się na nią 22 teksty, będące osobistymi relacjami obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, o tym w jaki sposób i w jakich okolicznościach zostali oni uratowani od śmierci z rąk hitlerowskiego okupanta przez swoich polskich sąsiadów, przyjaciół i przypadkowo spotkanych życzliwych ludzi.

Relacje ocalonych, ocalających lub świadków ocalenia kilkanaście lat temu złożyła w nagrodzony Przez Ministra Kultury tom "Ustna harmonijka" – tym razem traumatyczne wspomnienia Elżbieta Isakiewicz poddała artystycznej obróbce i przeniosła ze sfery dokumentu w sferę literatury. Miejscami wypowiedzi bohaterów nabierają walorów dobrze skrojonego dramatu, wręcz scenariusza sensacyjnego filmu, ale takie kompozycyjne czy stylistyczne intruzje narratora w surową opowieść świadków, nie dominują nad całością; przeciwnie, autorka wyraźnie stara się zachować swoistą ascetyczność realnego mówienia, nie komentuje i nie ocenia, co najwyżej do suchych faktów dodaje metaforyczne obrazy, łagodząc, ale też zarazem pogłębiając ich wymowę.

Jakie historie są zawarte w książce Elżbiety Isakiewicz? Dlaczego warto sięgnąć po tę pozycję? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: Robert Fros "Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej";
  • Dzieje się historia: Thomas Gordon i Grey Levis "Walczyły w cieniu mężczyzn. Kobiety wojowniczki II wojny światowej", Michał Romer "Miłość z lunaparu" ;
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o protestach ludzi w NRD.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Goście: Elżbieta Isakiewicz (pisarka)
Data emisji: 17.12.2019
Godzina emisji: 23.08

kw

Czytaj także

Wielkie święto książki historycznej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 00:00
28 listopada rozpoczną się w Warszawie XXVIII Targi Książki Historycznej. O imprezie opowiadał w audycji jej dyrektor – Waldemar Michalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice warszawskich kościołów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 00:00
– Do książki dobierałem świątynie spoza głównego kanonu kościołów turystycznie obleganych. Jednakże, ich historia jest zdumiewająca – mówi Piotr Otrębski, autor książki "Nieistniejące, nieznane, niezwykłe kościoły Warszawy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historie ludzi, którzy przeżyli to, czego boimy się najbardziej". Codzienność w sowieckich łagrach

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 00:00
"Niezarekwirowane" to książka zbudowana ze współcześnie nagranych relacji ludzi Gułagu – więźniów oraz ich oprawców i pracowników łagrów sowieckich.
rozwiń zwiń