Czasem historia jest jak piękny sen. "Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą" P. Legutko

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 23:59
– Tytuł jest trochę prowokacyjny. Wszystkie te odcinki i eseje ukazują rozdarcie pomiędzy marzeniem a spełnieniem – mówił Piotr Legutko, publicysta i współautor programu "Marzyciele" emitowanego na TVP Historia, na którego podstawie niedawno powstała książka.
Audio
  • Marzący o niepodległej Polsce (Historie jak z książki/Trójka)
Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą Piotr Legutko, Sylwester Szefer, Paweł Nowakowski, wyd. WAM
"Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą" Piotr Legutko, Sylwester Szefer, Paweł Nowakowski, wyd. WAMFoto: mat. promocyjne

"Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą" Piotr Legutko, Sylwester Szefer, Paweł Nowakowski, wyd. WAM "Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą" Piotr Legutko, Sylwester Szefer, Paweł Nowakowski, wyd. WAM

Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą" to zbiór esejów o Janie Matejko, Stanisławie Wyspiańskim, Romanie Dmowskim i innych, mniej znanych artystach, politykach, powstańcach, żołnierzach i społecznikach, którzy śnili o Niepodległej oraz o tym, jak ich sen się ziścił.

– Bohaterowie tej publikacji zostali najpierw przypomniani na ekranach telewizorów za pośrednictwem emitowanego przez kanał TVP Historia serialu "Marzyciele". Jego autorzy zdecydowali się teraz opowiedzieć więcej o ich losach i dokonaniach na kartach książki. (…) Dziś, po latach, jedynie nieliczne z tych postaci są nadal, choć nie bez trudu, rozpoznawane. O pozostałych wiedza się ulotniła, a pamięć zatarła. Zamieszczone tu opowieści będą zatem jedne z tych postaci przywracały pamięci we właściwym kształcie, a inne zostaną tu dopiero przez czytelników odkryte – pisał we wstępie do książki prof. Tomasz Gąsowski.

– Tak układaliśmy listę tych 18 postaci, że większość tych marzycieli nie doczekała spełnienia swojego marzenia. To, co jest wspólnym mianownikiem dla tych wszystkich, bardzo różnych bohaterów, moglibyśmy ująć w słowach "od naczelnika do naczelnika", czyli od naczelnika Kościuszki do naczelnika Piłsudskiego. Gdy obchodziliśmy stulecie odzyskania niepodległości, mówiliśmy o jej ojcach, o tym, co wydarzyło się w 1918 roku, ale najpierw trzeba opowiedzieć na pytanie, co straciliśmy, czym jest ta niepodległość. Trzeba opowiedzieć także o tych marzycielach, o tych, którzy dążyli do odzyskania niepodległości i, z różnych powodów, ich marzenia nie mogły zostać spełnione, ale bez ich marzeń tej niepodległości by nie było – podkreślał gość Marka Stremeckiego.

Ponadto w audycji:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: Andrzej Gąsiorowski "Polska Armia Ludowa 1943-1945. Studia. Fakty-mity-tajemnice";
  • Dzieje się historia: zbiór artykułów "Twórczość na zamówienie" pod red. Sebastiana Ligarskiego i Rafała Łatki;
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o fizjologu i epidemiologu Ancelu Keys'ie.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Piotr Legutko (dziennikarz, publicysta, redaktor naczelny TVP Historia, współautor książki "Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą")
Data emisji: 21.01.2019
Godzina emisji: 23.09

kr/mat. prasowe

Czytaj także

"Historie ludzi, którzy przeżyli to, czego boimy się najbardziej". Codzienność w sowieckich łagrach

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 00:00
"Niezarekwirowane" to książka zbudowana ze współcześnie nagranych relacji ludzi Gułagu – więźniów oraz ich oprawców i pracowników łagrów sowieckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień 13 grudnia 1981 roku w pamięci internowanych

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 14:00
– 13 grudnia ok. godziny trzynastej siedziałam "na dołku" przy ul. Opaczewskiej. To było w podziemiach – była jedna cela żeńska. Zostałam aresztowana jeszcze 12 grudnia przed północą, mieszkałam w jednym z pierwszych mieszkań, do których przyszli – wspomina dziennikarka Agnieszka Romaszewska-Guzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przetrwać piekło? Codzienność niemieckiej okupacji

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 23:59
– Przez kilka tygodni byłam gościem w domach świadków tamtych wydarzeń – o przygotowaniach do napisania swojej ostatniej książki mówiła w audycji Elżbieta Isakiewicz, autorka "Piekła ocalonych". 
rozwiń zwiń