W skórze Elżbiety Rakuszanki. O "Matce królów" Doroty-Pająk Pudy

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 00:00
– Jeżeli mówimy o Jagiellonach, przed oczami staje nam przede wszystkim Władysław Jagiełło, rok 1410 i od razu Królowa Bona, ewentualnie Barbara Radziwiłłówna czy Zygmunt August. To, co pomiędzy jest białą plamą, a jest to niezwykle fascynująca historia – zauważyła Dorota Pająk-Puda, autorka książki Matka Jagiellonów, poświęconej Elżbiecie Habsburżance.
Audio
  • "Matka królów" D. Pająk-Pudy – intymny zapis zmagań z wielką historią (Historie jak z książki/Trójka)
Elżbieta Rakuszanka
Elżbieta RakuszankaFoto: Polona

"Matka Jagiellonów" Dorota Pająk-Puda, Wydawnictwo MG "Matka Jagiellonów" Dorota Pająk-Puda, Wydawnictwo MG

W 1972 roku po raz pierwszy od chwili pogrzebu, który odbył się 500 lat wcześniej, otwarto grobowiec Jagiellonów – króla Kazimierza IV Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki w katedrze na Wawelu. Badania naukowe szkieletu potwierdziły przekazy historyczne, według których Habsburżanka cierpiała m.in. na mocne skrzywienie kręgosłupa, a ponadto nie grzeszyła urodą.

Książka "Matka Jagiellonów" autorstwa Doroty-Pająk Pudy zaczyna się, gdy młoda, ale kaleka kobieta ma spotkać swojego narzeczonego. Kazimierz Jagiellończyk liczy na korzystny mariaż, który w przyszłości da mu Węgry i Czechy. Jednak na widok narzeczonej gotów jest zerwać umowę ślubną i wszelkie układy z Habsburgami… Jaka była królowa Elżbieta, przez poddanych zwana Rakuszanką? Żona, matka trzynaściorga dzieci, w tym czterech królów, kardynała i świętego. Jaką cenę zapłaciła za budowę Jagiellońskiego Domu? Jakiegoż była ducha, że w czasach Długosza, Kallimacha, Kopernika i Kolumba, z synem Władysława Jagiełły stworzyła nie tylko imperium od morza do morza, ale i najbardziej udane małżeństwo w dziejach polskiej monarchii? Kim była niewiasta, dzięki której swadziebnym talentom do dziś we wszystkich współczesnych królewskich rodach Europy, płynie jagiellońska krew? 

– Oczywiście nie mamy żadnych przekazów na temat życia Elżbiety, ponieważ możemy korzystać tylko z biografii jej męża i dzieci, zwłaszcza synów. Przede wszystkim zadawałam sobie pytanie, co czuła, co mogła czuć. Emocje ciągle mamy takie same, zresztą Długosz cały czas ujawnia, że rządzą nami te same namiętności. Z szacunku do czytelnika nie chciałam zawierać scen, które nie miały miejsca, więc w całości książki są dwie ubarwione sceny, które mimo wszystko i tak wplotłam w fakty – podkreśla autorka.

Ponadto w audycji:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: "Wojna bez patosu" autorstwa Mariana Walentynowicza;
  • Dzieje się historia: "Hetman Chrystusa Biografia św. Jana Pawła II" tom III Jolanty Sosnowskiej;
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego poświęcony wizerunkom Jezusa z Nazaretu.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Dorota Pająk-Puda (autorka książki "Matka Jagiellonów")
Data emisji: 28.01.2019
Godzina emisji: 23.09

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Tajni agenci na tropie skarbów kultury

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 23:58
Czy dzieła sztuki mogą znaleźć się w orbicie zainteresowań wywiadu? Odpowiedź brzmi: tak. O jednym z takich przypadków opowiadają w książce "Operacja Rafael" jej autorzy: Marcin Faliński i Marek Kozubal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice warszawskich kościołów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 00:00
– Do książki dobierałem świątynie spoza głównego kanonu kościołów turystycznie obleganych. Jednakże, ich historia jest zdumiewająca – mówi Piotr Otrębski, autor książki "Nieistniejące, nieznane, niezwykłe kościoły Warszawy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobra żona – mężowi korona. Historia Elżbiety Rakuszanki

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 07:00
Książka to jeden z najmniej ryzykownych pomysłów na świąteczny prezent. Maria Barbasiewicz zauważyła, że na księgarnianych półkach jest coraz więcej pozycji ukazujących sylwetki polskich władczyń, które na pewno ucieszyłyby przedstawicielki płci pięknej zainteresowane historią.
rozwiń zwiń