Europa pije dwa razy więcej niż świat

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 12:00
Obywatele Europy uważają swój region świata za jeden z najbardziej rozwiniętych. Okazuje się, że przodują także w niechlubnych rekordach spożywania alkoholu. Czy są metody, żeby to zmienić?
Audio
Najmniej w całym kraju pije się w jego stolicy - Brukseli
Najmniej w całym kraju pije się w jego stolicy - BrukseliFoto: Glow Images/East News

- W Europie, a zwłaszcza w 28 krajach Unii Europejskiej, pije się sporo - mówi profesor Mirosław Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. - Prym wiedzie Luksemburg, gdzie statystyczny mieszkaniec powyżej 15. roku życia spożywa około 15 litrów czystego alkoholu rocznie. Polska w tej statystyce jest poniżej średniej europejskiej. Polak wypija około 10 litrów czystego alkoholu rocznie - dodaje.
Pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące statystyk z naszego regionu. Mówi się o niedoszacowaniu ze względu na obecność alkoholu z nielegalnych źródeł i domowego bimbru. Rozwiewa je jednak doktor Paulina Miśkiewicz, dyrektor Biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce (WHO), przywołując dane z kolejnych raportów. - Na pewno alkohol z przemytu jest obecny w naszym kraju, nie ma co do tego wątpliwości. Natomiast nie są to tak duże ilości, żeby mówić o niedoszacowaniu - twierdzi ekspertka. - Jedynie 13 procent alkoholu w Europie pochodzi z nielegalnych źródeł. Szacuje się, że na świecie jest to aż 30 procent.
Nie zmienia to jednak faktu, że w Europie pijemy dwa razy więcej niż średnia ogólnoświatowa. Europejczycy wypijają około 12 litrów czystego alkoholu rocznie, na świecie ta średnia wynosi zaledwie 6-6,5 litra. 
Alkohol jest poważnym problem zdrowia i zdrowia publicznego, mimo że w ostatnich latach średnia spożycia spada, co jest bardzo dobrym trendem. Specjaliści zwracają jednak uwagę na różne modele picia. Inaczej spożywają alkohol mieszkańcy południa Europy, inaczej ci zamieszkujący kraje środkowo- i wschodnioeuropejskie.

- Są różnice w piciu alkoholu, także kulturowe - mówi doktor Paulina Miśkiewicz. - Model południowy charakteryzuje picie codzienne, do posiłku, w małych ilościach. Można mówić o piciu nieryzykownym. Tam nie ma też społecznego przyzwolenia na upijanie się. Jeśli zaś chodzi o Europę Środkowo-Wschodnią, to mówimy o piciu ryzykownym, szkodliwym dla organizmu, w wielu wypadkach kończącym się upiciem.

- W krajach tzw. nowej Unii weekend jest okresem swobody alkoholowej - zwraca uwagę profesor Mirosław Wysocki. - Pije się i w towarzystwie, i w samotności.
Od lat specjaliści starają się oszacować koszty spożywania alkoholu. Mówi się o wpływach z podatków i akcyzy, ale też o ogromnych, wciąż zwiększających się, kosztach zdrowotnych i społecznych. Coraz częściej po alkohol sięgają dzieci. O ile wśród 11- czy 12-latków mówi się o 1-3 procentach tych, którzy mieli do czynienia z alkoholem, tak wśród 15-latków jest ich już kilkanaście procent.

Mimo że ponad 20 procent Europejczyków deklaruje się jako abstynenci, to problemowi nadmiernego i ryzykownego picia nie można zaprzeczyć. - Pomysłów, jak z tym walczyć, jest mnóstwo - mówi ekspertka ze Światowej Organizacji Zdrowia. - Podstawowym kluczem jest tu skuteczna i konsekwentna polityka antyalkoholowa państwa. Mówimy o jednoczesnym działaniu na wielu frontch: od ograniczania dostępności, podwyższania cen, przez walkę z reklamami, które często tworzą błędny obraz życia po spożyciu alkoholu, po oferowanie pomocy osobom uzależnionym. Ważnym jest też by wiedzieć kto i dlaczego pije, informować o chorobach związanych z alkoholem.

Profesor Mirosław Wysocki zwraca uwagę na konieczność polityki wieloresortowej, poprzez promocję zdrowia. Podkreśla, że nie są to działania łatwe, bo nie jest metodą zabronienie picia alkoholu, a należy mówić o rozsądnym piciu.

Audycja została zrealizowana w ramach projektu Euranet Plus.

"Eropejski Klub Trójki" prowadził Dariusz Bugalski.

Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

(pj/mk)

Czytaj także

Polscy seniorzy schorowani, zapomniani...

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 14:00
Dziś jest Dzień Dziadka, wczoraj był Dzień Babci. Przy tej okazji mówimy wiele o naszej dla Nich wdzięczności i szacunku. Ale z raportu ONZ na temat poziomu życia seniorów w 91 krajach świata "Global Age Watch Index" wynika, że Polska zajęła 62 miejsce wśród badanych krajów i 7 miejsce od końca w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co nam oczyszczanie organizmu?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 15:30
Żeby utrzymać zdrowie w dobrym stanie, w równowadze muszą być: gospodarka wodna, elektrolityczna i równowaga kwasowo-zasadowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droższy alkohol od kwietnia? "Sytuacja branży będzie zła"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 16:05
Styczniowa podwyżka akcyzy sprawiła, że wcześniej sprzedawcy zrobili zapasy alkoholu sprzedawanego jeszcze po starej cenie. Jak szacuję przedstawiciele branży alkoholowej, za kilka tygodni zapasy te powinny się skończyć. To tylko problem branży, czy także kupujących?
rozwiń zwiń

Czytaj także

By zdrowie nie przeszło nam koło nosa

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 14:41
Nos to pierwszy odcinek układu oddechowego. Pełni w naszym życiu bardzo ważną funkcję. Niestety najczęściej przypominamy sobie o nim, gdy mamy katar. A warto o nos dbać na co dzień. Jak?
rozwiń zwiń