Mamy podstawy do zadowolenia z obecności w Unii?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 14:00
Dziesięć lat temu Słowacja, podobnie jak Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś 44 procent Polaków ocenia sytuację gospodarczą jako złą. O swojej gospodarce źle mówi 66 procent Słowaków.
Audio
  • Mamy podstawy do zadowolenia z obecności w Unii? (Magazyn europejski/Trójka)
1 maja 2004 na ulicach Warszawy
1 maja 2004 na ulicach WarszawyFoto: PAP/Piotr Rybarczyk.

Słowacy bardzo popierają Unię Europejską. Według badania Eurobarometru ponad 3/4 Słowaków utożsamia się ze Wspólnotą. Przed Słowacją w tym rankingu są tylko Macedonia i Luksemburg. - Jeśli chodzi o strefę euro, do której Słowacja weszła 5 lat temu, 77 procent mieszkańców kraju jest zadowolonych  z faktu, że w ich portfelach jest europejska waluta. Poparcie dla Unii i waluty wydaje się być uzasadnione. Słowacka gospodarka ma się dość dobrze - mówi Marcin Pośpiech, pracujący w Bratysławie korespondent Polskiego Radia.

Jego zdaniem problemem, dość często poruszanym na Słowacji, jest bezrobocie. Wynosi teraz 14 proc. W 2001 roku utrzymywało się na poziomie 20 proc. Stało się tak z powodu reform. Terapia szokowa zaczęła się 1998 roku i trochę później przyczyniła się do szybkiego wzrostu gospodarczego. W ramach reform przeprowadzono liberalizację rynku pracy, znowelizowano kodeks pracy, wprowadzono podatek liniowy. - Kołem zamachowym słowackiej gospodarki jest handel zagraniczny. W przeliczeniu na jednego mieszkańca produkuje się tam najwięcej samochodów na świecie. To jest 171 aut na 1000 mieszkańców. - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego.
Według niego ekonomiści zwracają jednak uwagę na słabość słowackiej ekonomii, która jest oparta na  jednym filarze, czyli na eksporcie. - Jeśli przyjdą gorsze czasy, to taka gospodarka może dramatycznie słabnąć - dodaje.
Dariusz Kałan - analityk do spraw Europy Środkowej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych - mówi, że mamy podstawy, żeby być zadowoleni z obecności w Unii Europejskiej. - Jeśli  porównamy nastroje społeczne sprzed akcesji i teraz, to widzimy, że one się podniosły. Coraz lepiej poruszamy się w sieci europejskiej biurokracji. Ponad 3/4 Polaków jest zdania, że nasz kraj skorzystał na wejściu do UE - tak wynika z badań CBOS. Na wspólną europejską walutę patrzymy bardziej sceptycznie - twierdzi Dariusz Kałan.
Według niego obie gospodarki, polska i słowacka, są otwarte, eksportowe i w dużej mierze zależne od współpracy z Niemcami. Łączy nas uzależnienie od tamtejszej koniunktury. Relacje społeczne i infrastrukturalne między naszymi krajami nie są silne. Nie ma na przykład połączenia kolejowego ani lotniczego między Warszawą a Bratysławą. To czynniki, które nie ułatwiają dialogu polsko-słowackiego.

W dyskusji z udziałem słuchaczy wzięli też udział: prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Szkoła Główna Handlowa), Grigorij Meseżnikow (szef Instytutu Spraw Publicznych w Bratysławie), Martin Wleszyński (Instytut Badań Gospodarczych i Społecznych w Bratysławie).

W tym roku mija dziesięć lat od przystąpienia Polski i dziewięciu innych państw do Unii Europejskiej. Z tej okazji 12 marca na antenie radiowej Trójki ruszył cykl specjalnych audycji "Europejski przegląd 10-latków", prezentujący informacje na temat specyfiki sceny politycznej, nastrojów społecznych i sytuacji ekonomicznej w tych krajach.

Sześć specjalnych audycji pod hasłem "Europejski przegląd 10-latków" (godz. 12.00-13.00) będzie się pojawiać na antenie Trójki przez trzy miesiące poprzedzające eurowybory, a każda część cyklu zostanie poświęcona wybranemu państwu: Słowacji (12.03), Słowenii (26.03), Węgrom (16.04), Estonii (30.04), Malcie (7.05) i Czechom (14.05). Dziennikarze odwiedzą "unijnych 10-latków" i sprawdzą, jaka jest specyfika tych państw, czy dominują w nich ruchy i nastroje proeuropejskie czy eurosceptyczne.

Audycja została zrealizowana w ramach projektu Euranet Plus.

(mp, gs)Czytaj także

Czy chcemy przyjęcia euro?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 14:30
Wraz z początkiem 2014 roku Łotwa dołączyła do strefy euro. Tym samym unia walutowa zrzesza 18 państw Unii Europejskiej. Jak Łotysze przyjęli nową walutę? Co się zmieniło?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jesteśmy skazani na korupcję?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 20:00
Z raportu Komisji Europejskiej dot. korupcji wynika, że narzekają na nią w Polsce głównie przedsiębiorcy.- Informacje zawarte w raporcie Komisji Europejskiej nie są niczym nowym. One od kilku lat są szeroko dyskutowane w środowisku organizacji pozarządowych zajmujących się tym tematem - mówi Marcin Waszak, analityk z Instytutu Spraw Publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE doprowadzi do zniesienia wiz do USA?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 17:00
- Przez lata żyliśmy w iluzji, że możemy mieć równorzędne relacje z USA. Nie możemy. Nikt ich nie ma, nawet Wielka Brytania czy Francja - mówi Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń