Jest kompromis ws. zasad delegowania pracowników w UE

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 19:12
Parlament Europejski zdecydował o zmianach zasad delegowania pracowników w Unii Europejskiej. Kompromis osiągnięto dzięki m.in Polsce. My wysyłamy 230-350 tys. naszych rodaków do pracy zagranicą rocznie. Negocjacje były bardzo trudne, a prace nad dyrektywą kontrowersyjne.
Audio
  • Jest kompromis ws. zasad delegowania pracowników w UE (Bardzo ważny projekt europejski/Trójka)
Jest kompromis ws. zasad delegowania pracowników w UE
Foto: Glow Images/East News

Efekt jest taki, że zasady udało się złagodzić, a przepisy sprawią, że będzie można delegować pracowników, choć będzie to trudniejsze. W założeniu chodziło o lepszą ochronę pracowników. M.in o to, żeby nie byli wysyłani po zaniżonych kosztach. Pojawiły się problemy z listą środków kontrolnych. Każde państwo przyjmując pracowników delegowanych może wykorzystać dane środki, żeby sprawdzić czy wszystko odbywa się zgodnie w prawem.
Były obawy, że te środki będą wykorzystywane w taki sposób, by utrudnić zatrudnianie pracowników delegowanych. Te środki są teraz ściśle określone w dyrektywie. Jeśli ktoś będzie chciał skorzystać ze ściślejszej kontroli, to będzie musiał dowieść, że te standardowe środki kontrolne nie działają. To musi być też być zgłoszone do Komisji Europejskiej. 
- To bardzo dobra wiadomość dla Polski, polskich firm i rynku pracy - podsumowała profesor Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Warszawie.

mp

Czytaj także

Polska liderem Unii, w dziedzinie...łamania europejskiego prawa

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 15:12
Z najnowszych danych Trybunału Sprawiedliwości wynika, że w ubiegłym roku Komisja Europejska wszczęła przeciwko nam najwięcej postępowań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trybunał Sprawiedliwości: premier Węgier złamał unijne przepisy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 16:51
Sprawa dotyczy zwolnionego w 2012 roku, przed upływem jego kadencji, inspektora ochrony danych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo pracownicze: 707 firm wprowadziło elastyczny czas pracy

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 11:20
Pracodawcy mogą uelastyczniać czas pracy od sierpnia zeszłego roku pod warunkiem że zgodzą się na to działające w zakładzie związki zawodowe albo przedstawiciele pracowników. Ten rodzaj rozliczenia czasu pracy sprawdza się głównie w cięższych dla gospodarki czasach.
rozwiń zwiń