Juncker czy Schultz? Kto szefem KE po eurowyborach?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 18:08
Kto będzie następcą Jose Manuela Barroso na stanowisku przewodniczącego Komisji Europejskiej? Od najbliższej kadencji Parlament Europejski będzie miał znaczny wpływ na wybór przewodniczącego.
Audio
  • Juncker czy Schultz? Kto szefem KE po eurowyborach? (Europa od kuchni/Trójka)
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: Komisja Europejska

Rola szefa KE odpowiada funkcji szefa rządu w rządzie krajowym. Parlament Europejski będzie musiał ten wybór zaakceptować. Nadal, co prawda, kandydatów wskazują rządy poszczególnych krajów, ale muszą brać pod uwagę wyniki wyborów do Europarlamentu. Frakcje przedstawiły już 6 kandydatów, ale praktycznie tylko dwóch z nich ma szansę na objęcie tej funkcji. To chadek Jean Claude Juncker i socjalista Martin Schultz. To efekt liczebności ugrupowań, które reprezentują.

Nadal obywatele Europy nie mają bezpośredniego wpływu na to, kto wejdzie w skład Komisji Europejskiej i kto będzie jej szefem. Wyboru dokonują sami politycy. Prof. Leszek Jesień nie widzi w tym kłopotu.  - Unia składa się z dwóch nurtów legitymizacji, czyli dwóch kieszeni w tych samych spodniach. Jedni to obywatele, a drudzy narody czy państwa, które tworzą. To jest Unia i obywateli i państw. Mamy dualizm, musimy poszukiwać porozumienia między politykami, a obywatelami. To dość zabawnie brzmi dla tradycyjnej demokracji, w której obywatele są tymi, którzy rządzą i wybierają polityków, a nie odwrotnie - mówi.

Jego zdaniem ta struktura jest bardzo skomplikowana i nie jest klasyczną demokracją. Jest demokracją  swoistego rodzaju. Trzeba do niej podchodzić z dużą dozą zrozumienia.

Przygotowana przez Łukasza Walewskiego audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. "Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.

(mp)

Czytaj także

Wybory do Europarlamentu jednymi z największych na świecie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 17:58
Od 22 do 25 maja, Europa wybierze 751 posłów na pięcioletnią kadencję. To jedne z największych wyborów na świecie. W jednym terminie do urn pójdą obywatele 28 państw. Jednak Unia Europejska nie wypracowała jednolitej, wspólnej dla wszystkich państw członkowskich ordynacji wyborczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Europejczycy nie interesują się eurowyborami?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 12:58
Europa powinna żyć nadchodzącymi eurowyborami, choć można odnieść wrażenie, że one słabo się do europejskiej świadomości przebijają. - Wydaje się, że frekwencja będzie niska, biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia - mówi Marta Jas-Koziarkiewicz z Instytytu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityka europejska nie jest taka jak narodowa

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 18:00
- Deputowani do Parlamentu Europejskiego zasiadają w parlamencie według swoich przekonań politycznych - mówi Agata Gostyńska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. To kryterium podobieństwa przekonań politycznych jest elementem, który pozwala deputowanym zrzeszać się w ramach grup politycznych. Takich grup jest siedem.
rozwiń zwiń