Polityka energetyczna w UE. Powinniśmy walczyć o nasz węgiel?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 15:13
- Z moich rozmów z głównym doradcą ekonomicznym premiera Janem Krzysztofem Bieleckim wywnioskowałem, że będzie tendencja, by udział węgla w produkcji energii utrzymać i chronić ten sektor - mówi w Trójce Andrzej Zwoliński z portalu Money.pl.
Audio
  • "Powinniśmy walczyć o nasz węgiel w Europie" (Euranet/Trójka)
Polityka energetyczna w UE. Powinniśmy walczyć o nasz węgiel?
Foto: Glow Images/East News

Sześć państw UE jest całkowicie uzależnionych od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Na ostatnim szczycie unijnym w Brukseli miała zapaść decyzja o nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego. Problem jest poważny, ponieważ z Rosji pochodzi 1/3 gazu i ropy potrzebnych całej Unii. Europejscy przywódcy postanowili porozumienie w tej sprawie przesunąć na październik, wówczas zapadną również decyzje dotyczące ograniczenia emisji dwutlenku węgla w Europie.

Jak mówi Andrzej Zwoliński z portalu Money.pl, w całej UE widać tendencje do tego, żeby zwiększać udział źródeł energii odnawialnej w produkcji energii, szczególnie kraje skandynawskie odchodzą od tzw. brudnej energii. - Myślę, że to będzie stały trend, a Polska jest za słaba ze swoim pojedynczym głosem, ewentualnie poparciem kilku krajów z Europy Wschodniej, żeby zatrzymać ten proces - mówi ekspert. - Pytanie, czy stać nas na rezygnację z węgla jest równoznaczne z pytaniem, czy w najbliższych latach stać nas na wydatek rzędu 90-100 mld złotych. Odpowiedź jest jednoznaczna. Nasze odchodzenie od węgla będzie trwało jeszcze bardzo długo - dodaje rozmówca Kuby Strzyczkowskiego.

Czy zatem wspólna polityka energetyczna Unii jest możliwa? - Zakusy premiera Tuska, który chciał budować unię energetyczną w oparciu o wspólne zakupy gazu pokazują, że podjęcie paneuropejskich decyzji jest trudne, ponieważ poszczególne kraje mają odrębne interesy energetyczne - mówi dr Tomasz Teluk z Instytut Globalizacji. - Jesteśmy obok Danii najmniej zależnym krajem, jeśli chodzi o import energii - i to właśnie dzięki posiadanym lokalnym zasobom taniego surowca. Nie powinniśmy nic zmieniać i nadal walczyć o nasz węgiel w Europie - dodaje gość Trójki.

W audycji z udziałem słuchaczy wypowiedzieli się także: Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl), Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), Tomasz Chmal (Instytut Sobieskiego), Radosław Gawlik (Stowarzyszenia Eko-Unia), Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, SGH), Andrzej Szcześniak (ekspert rynku paliw).

Poniżej prezentujemy wyniki sondy internetowej, przeprowadzonej w trakcie audycji.

(mk, ei)