Szkocka i katalońska droga do niepodległości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szkocka i katalońska droga do niepodległości
Alex Salmond i Alistair Darling, kierujący kampanią "Better Together", starli się w pierwszej debacie telewizyjnej przed referendum niepodległościowym w Szkocji Foto: PAP/EPA/PETER DEVLIN EDITORIAL

Referendum w sprawie niepodległości Szkocji zaplanowane jest już na jesień tego roku. Kiedy Szkoci mogą ogłosić niepodległość i gdzie w Europie są podobnie zaawansowane inicjatywy separatystyczne?

Posłuchaj

Szkocka i katalońska droga do niepodległości (Unia pod lupą/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Szef rządu Szkocji Alex Salmond i były minister finansów w rządzie Partii Pracy Alistair Darling, kierujący kampanią "Better Together", starli się we wtorek w pierwszej debacie telewizyjnej przed referendum niepodległościowym w Szkocji planowanym na 18 września. Z opublikowanego we wtorek wieczorem sondażu Ipsos Mori wynika, że do 40 proc. wzrosło poparcie dla wystąpienia Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa. To o 4 pkt proc. więcej w porównaniu z badaniem tej samej sondażowni przeprowadzonym w czerwcu. Niezmiennie 54 proc. badanych chce jednak pozostać w Wielkiej Brytanii, a 7 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt proc.) wciąż nie wie, jak zagłosuje 18 września.

EURANET - problematyka europejska w serwisie internetowym Polskiego Radia >>>
- Szkocja uzgodniła już referendum z władzami w Londynie, co nie oznacza oczywiście poparcia dla tej idei. Brytyjski premier David Cameron zapowiada, że zrobi wszystko, żeby przekonać Szkotów do pozostania przy aktualnym porządku administracyjnym - relacjonowała w audycji "Unia pod lupą" korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Jak technicznie mogłaby odłączyć się Szkocja? - Przy założeniu, że większość w referendum opowie się za niepodległością, Szkoci dają sobie dwa lata na wynegocjowanie relacji z Londynem. Chodzi o kwestie wspólnej waluty, kontaktów ekonomicznych i politycznych. W tym czasie Szkocja mogłaby też uzgadniać warunki współpracy z Unią Europejską - tłumaczyła Beata Płomecka.
W zupełnie innym klimacie rozwija się sytuacja w Hiszpanii, w której o niepodległość walczy Katalonia.  - Katalonia idzie inną drogą. Rząd w Madrycie nie chce słyszeć o oderwaniu się Katalonii, nie zgadza się na referendum i uważa, że będzie to złamanie prawa zarówno krajowego jak i międzynarodowego. Wiele organizacji jest jednak mocno zdeterminowanych - opowiadała Beata Płomecka.
Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której Beata Płomecka i jej goście opowiadają szerzej o problemach separatystycznych w Unii Europejskiej. Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.

(ei/mp)

Polecane