19 mln zł z Unii Europejskiej na rewitalizację teatru Warlikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 10:56
Mieszczący się w dawnej bazie śmieciarek Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego zaczyna remont siedziby. Powstaną tam: wielofunkcyjna sala teatralna, księgarnia, kawiarnia, ale też przestrzeń do wypoczynku i rekreacji.
Audio
  • 19 mln zł z Unii Europejskiej na rewitalizację teatru Warlikowskiego (Unia kultury/Trójka)
Krzysztof Warlikowski
Krzysztof WarlikowskiFoto: PAP/ Ireneusz Sobieszczuk

- To jest budynek zabytkowy z 1927 roku. Prosty, ale elegancki, o dosyć ciekawej konstrukcji. Do tego przylega bardzo duży, jak na warszawskie warunki, pusty teren o powierzchni około hektara - mówił architekt Maciej Czeredys.

Przy udziale funduszy Unii Europejskiej uda się spełnić marzenie nie tylko o otwartym teatrze, ale również centrum kultury dla mieszkańców. - Otrzymaliśmy dotację w wysokości 19 milionów złotych, która pokrywa 85 procent kosztów kwalifikowanych. Ta dotacja w największym stopniu będzie pokrywała koszty robót budowlanych na tym terenie, ale znacząca część tej kwoty jest również przeznaczona na zakup mobilnej widowni, a także sprzętu, bez którego nowoczesny teatr nie jest w stanie funkcjonować - tłumaczył Czeredys.

Architekt podkreślił, że w wyniku modernizacji ma powstać przestrzeń, która będzie z jednej strony miejscem na tworzenie bardzo nowoczesnych przedstawień, ale również będzie dawała szansę organizacji większego spektrum różnego rodzaju przedsięwzięć.

Audycję przygotował Jan Niebudek.

"Unia kultury" powstaje w ramach cyklu Euranet Plus". Cyklu można słuchać w piątki o godzinie 9.45.

mr/mp

Czytaj także

Kultura to łącznik europejskich narodów

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 12:39
Co łączy Europejczyków. Jak postrzegają siebie i swoich sąsiadów? Co sprawia, że czują się Europejczykami? Odpowiedzi na te m.in. pytania szukał Instytut Goethego w internetowej ankiecie poświęconej europejskiej kulturze. Dostępna była ona przez 8 tygodni, w tym czasie wypełniło ją ponad 22 tys. osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Traktat z Marrakeszu przybliża kulturę niewidomym i niedowidzącym

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 13:41
Ustanowienie międzynarodowego standardu korzystania przez niepełnosprawnych z utworów publikowanych w postaci druku - to główny cel tzw. Traktatu z Marrakeszu, który podpisała także Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ida" Pawła Pawlikowskiego walczy o prestiżową nagrodę LUX

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 13:15
W cotygodniowym cyklu "Unia kultury" Jan Niebudek opowiada o sukcesie polskiego filmu "Ida", bogatej ofercie filmowej festiwalu Nowe Horyzonty oraz o nowym dyrygencie Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń