Europejska kultura pod znakiem filmu i muzyki

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 16:40
Działy kulturalne europejskiej prasy najwięcej uwagi poświęcają rozpoczętemu w tym tygodniu festiwalowi filmowemu w Wenecji.
Audio
  • Europejska kultura pod znakiem filmu i muzyki (Unia kultury/Trójka)
W Wenecji trwa 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Na zdjęciu amerykański reżyser Peter Bogdanovich i aktorka Kathryn Hahn
W Wenecji trwa 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Na zdjęciu amerykański reżyser Peter Bogdanovich i aktorka Kathryn HahnFoto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Jak pisze Tadeusz Sobolewski w "Gazecie Wyborczej", największym faworytem 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji jest film "The Cut" w reżyserii Fatiha Akina, turecko-niemieckiego reżysera. Film opowiada o rzezi Ormian sprzed wieku, dokonanej przez Turków. Produkcję filmu, podobnie jak dziewięciu innych prezentowanych na festiwalu, wsparła Unia Europejska.

Jan Niebudek, który na antenie Trójki zagłębia się w tematykę kultury Unii Europejskiej, ma też dobrą wiadomość dla młodych wykonawców ambitnej muzyki współczesnej. Mogą oni liczyć na wsparcie w ramach MusMa - Music Masters on Air - wspólnego programu europejskich festiwali i nadawców radiowych, którzy razem pracują nad tym, by stworzyć młodym twórcom szansę na zaistnienie oraz nawiązanie współpracy z muzykami i orkiestrami z całej Europy.

Stacje radiowe emitowałyby na swojej antenie koncerty wspomnianej muzyki współczesnej nie obawiając się o to, że jest ona zbyt trudna w odbiorze. Takie koncerty miały już zresztą miejsce m.in. na zeszłorocznym festiwalu Wratislavia Cantans.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Unia kultury" przygotowanej przez Jana Niebudka.

"Unia kultury" powstaje w ramach cyklu Euranet Plus". Cyklu można słuchać w piątki o godzinie 9.45.

(fbi/mk)

Czytaj także

Kultura to łącznik europejskich narodów

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 12:39
Co łączy Europejczyków. Jak postrzegają siebie i swoich sąsiadów? Co sprawia, że czują się Europejczykami? Odpowiedzi na te m.in. pytania szukał Instytut Goethego w internetowej ankiecie poświęconej europejskiej kulturze. Dostępna była ona przez 8 tygodni, w tym czasie wypełniło ją ponad 22 tys. osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ida" Pawła Pawlikowskiego walczy o prestiżową nagrodę LUX

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 13:15
W cotygodniowym cyklu "Unia kultury" Jan Niebudek opowiada o sukcesie polskiego filmu "Ida", bogatej ofercie filmowej festiwalu Nowe Horyzonty oraz o nowym dyrygencie Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Unia ma politykę zagraniczną w dziedzinie kultury?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 13:30
Na to pytanie o efektywną promocję unijnej kultury próbowali odpowiedzieć uczestnicy Preparatory Action, inicjatywy rozpoczętej przez Komisję Europejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie korzyści daje nam program Kreatywna Europa?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 10:35
Kreatywna Europa to program Komisji Europejskiej. Z jego budżetu finansowane jest wiele przedsięwzięć kulturalnych w całej UE. Zwłaszcza tych, których zasięg tematyczny i oddziaływanie wykraczają poza granice poszczególnych państw członkowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

19 mln zł z Unii Europejskiej na rewitalizację teatru Warlikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 10:56
Mieszczący się w dawnej bazie śmieciarek Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego zaczyna remont siedziby. Powstaną tam: wielofunkcyjna sala teatralna, księgarnia, kawiarnia, ale też przestrzeń do wypoczynku i rekreacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne portugalskie rozliczenia z przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 15:00
- "Samotność Portugalczyka" to spacer po teraźniejszości i przeszłości Portugalii - mówi w audycji "Do południa" Michał Nogaś. Przeplatają się tu opowieści i relacje osób ważnych z punktu widzenia kraju i zwykłych mieszkańców.
rozwiń zwiń