Donald Tusk - przewodniczący czy prezydent Europy?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 00:23
Dwójka Polaków obejmie ważne stanowiska w Unii Europejskiej. Jakie będą realne wpływy Donalda Tuska i Elżbiety Bieńkowskiej? Czym będą się oni zajmować? W "Europejskim Klubie Trójki" rozmawialiśmy o zawiłościach europejskiej polityki.
Audio
  • Jak wygląda codzienne zarządzanie strukturami Unii? (Europejski Klub Trójki)
Były premier Donald Tusk, podczas posiedzenia Sejmu
Były premier Donald Tusk, podczas posiedzenia SejmuFoto: PAP/Radek Pietruszka

O Hermanie Van Rompuyu mówiło się jako o przewodniczący Rady Europejskiej, zaś o Donaldzie Tusku część mediów mówi jako o prezydencie Rady Europejskiej - podkreśla na wstępie Jerzy Sosnowski. Które z tych określeń jest właściwe? - Jedyna w pełni poprawna formuła to Stały Przewodniczący Rady Europejskiej i kropka. To jest formuła traktatowa aktualnie jako obowiązująca - wyjaśnia prof. dr hab. Leszek Jesień, politolog.
Posiedzenia Rady Europejskiej dawniej były porównywane do jarmarku średniowiecznego. - Gdy zjeżdżał na rynek jarmark, bardzo się tym interesowała publiczność, ale było to miejsce wyjęte ze zwykłej i normalnej rzeczywistości. Rada Europejska też pojawiała się, generowała bardzo duże zainteresowanie mediów i publiczności, i słusznie, bo tam przedmiotem obrad są najważniejsze kwestie, i znikała - opowiada politolog.
W przeszłości instytucja ta nie miała budynku, stałego aparatu urzędniczego, ani stałego przewodniczącego. - To już się zmieniło, ale takie są korzenie tej instytucji - mówi profesor.

Czytaj więcej >>> EURANET <<<

Polakiem, który jak dotąd zajmował najbardziej eksponowane stanowisko we władzach Unii Europejskiej, był Jerzy Buzek (były przewodniczący Parlamentu Europejskiego). Komisarzami UE byli: Danuta Hübner, Janusz Lewandowski i Paweł Samecki.

Europa od kuchni >>>

Tej jesieni wiele mówi się o wyborze Elżbiety Bieńkowskiej na komisarza UE ds. rynku wewnętrznego, usług, przemysłu oraz małych i średnich przedsiębiorstw, a przede wszystkim o funkcji Donalda Tuska, który został przewodniczącym Rady Europejskiej.

Jaki będzie zakres ich kompetencji, wpływ na decyzje Unii, a także jak wygląda codzienne zarządzanie strukturami Unii? Posłuchaj całej audycji "Europejski Klub Trójki", którą poprowadził Jerzy Sosnowski.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.
(sm, ei)

Czytaj także

Czas podsumowań. Nasze zyski i straty po wejściu do Unii

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 02:01
Dokładnie 10 lat temu Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Po takim czasie można już pokusić się o podsumowanie tego okresu. Czy integracja europejska wyszła nam na dobre? Rozmawialiśmy o tym w "Europejskim Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologia a Unia Europejska. Jak Wspólnota dba o środowisko?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 02:21
Ekologia w polityce Unii Europejskiej często budzi kontrowersje. Jakie są założenia oraz praktyczne posunięcia Wspólnoty? Kto odpowiada za spójną politykę w tym aspekcie? O tym rozmawialiśmy w "Europejskim Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w ogonie Europy. Wciąż za mało kobiet w polityce

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 04:23
- Jedna czwarta reprezentantów z Polski do Parlamentu Europejskiego to kobiety, czyli prawie tak samo jak w naszym rządzie. Nie jest to mało, ale jeżeli spojrzymy na europejskie wyniki, to jest to jeden z najniższych wskaźników. Niższy mają tylko Cypr, Węgry i Litwa - mówi Agata Chełstowska z Instytutu Spraw Publicznych.
rozwiń zwiń