Czy energia odnawialna się opłaca?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy energia odnawialna się opłaca?
Zgodnie z ustaleniami unijnymi udział energii z OZE powinien w 2020 roku wynieść w Polsce 15 proc.Foto: Glow Images

Okazuje się, że całe miejscowości mogą swobodnie funkcjonować bazując jedynie na dostępie do energii odnawialnej - tak dzieje się już w Polsce. O możliwościach, jakie daje taka energia oraz o kontrowersjach z nią związanych rozmawiamy w audycji "Żyjemy w Europie".

Posłuchaj

Rozmowa z burmistrzem Kisielic, które korzystają z energii odnawialnej (Żyjemy w Europie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Przykładem miasta, które opiera swoje funkcjonowanie wyłącznie na energii odnawialnej są Kisielice położone na zachodzie województwa warmińsko-mazurskiego, liczące ok. 2000 mieszkańców. Kisielice otrzymały w tym roku nagrodę Komisji Europejskiej za to, że w stu procentach polegają na energii odnawialnej z różnych źródeł.

- Obecnie w Kisielicachc pracują 52 turbiny wiatrowe, biogazownia zapewniająca energię elektryczną i ciepło oraz kotłownia na biomasę - także zapewniająca energię cieplną. W budowie jest jeszcze farma fotowoltaiczna na dachu wiaty na słomę. Co prawda koszt budowy kotłowni (16 milionów złotych) jeszcze się nie zwrócił, ale w porównaniu z innymi miejscowościami mieszkańcy płacą mniej za ciepło - relacjonuje Tomasz Koprowiak, burmistrz Kisielic.

Osoby mieszkające jednak w pobliżu turbin wiatrowych na terenie kraju skarżą się niekiedy na problemy ze zdrowiem albo też na to, że po wybudowaniu turbiny ich domy tracą na wartości. - Przed postawieniem wiatraka władze samorządowe powinny wydać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, skonsultowaną z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i z Inspekcją Sanitarną oraz przedyskutować projekt z lokalną społecznością - tłumaczy rzecznik Ministerstwa Ochrony Środowiska, Paweł Mikusek.

Jeśli wiatrak już stoi i przeszkadza mieszkańcom, powinni oni skontaktować się z Wojewódzką Inspekcją Ochrony Środowiska. Taka instytucja posiada narzędzia pozwalające sprawdzić, czy dopuszczalne normy hałasu nie są przekroczone na terenie danej posesji.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. Przygotował ją Łukasz Walewski.

Zapraszamy do wysłuchania materiałów dźwiękowych, które są dołączone do artykułu.

Czytaj więcej >>> EURANET <<<

Polecane