Herman van Rompuy: nie mogę udawać, że znaczę więcej niż w rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 12:40
Donald Tusk zastąpi Hermana van Rompuya na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Jak można by podsumować działania odchodzącego przewodniczącego i jakie są oczekiwania wobec jego następcy?
Audio
  • Herman van Rompuy: nie mogę udawać, że znaczę więcej niż w rzeczywistości (Unia pod lupą/Trójka)
Herman van Rompuy kończy pracę na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Zastąpi go Donald Tusk
Herman van Rompuy kończy pracę na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Zastąpi go Donald TuskFoto: PAP/EPA/ANDREW MEDICHINI / POOL

W audycji "Unia pod lupą" Beata Płomecka prosi brukselskiego eksperta z Centrum Polityki Europejskiej Yanniego Emmanouilidisa o podsumowanie kadencji odchodzącego szefa Rady Europejskiej. Stwierdza on, że "był to czas ważnych i trudnych decyzji, wielokrotnie organizowanych szczytów, nierzadko trwających całą noc".

- Herman van Rompuy odgrywał wtedy kluczową rolę, ale miał także własną ocenę stanowiska, które zajmował. A była ona taka: nie jestem prezydentem Europy, jestem szefem Rady Europejskiej. Przewodniczę szczytom, staram się wypracować kompromisy, mam zadanie, które muszę wykonać, i nie mogę udawać, że znaczę więcej niż w rzeczywistości - mówi Emmanouilidis.

W audycji poruszamy też temat oczekiwań wobec nowego przewodniczącego Rady. A są one różne: państwa Europy Wschodniej mają nadzieję, że Donald Tusk będzie dbał o interesy tej części kontynentu, Rzym chciałby pogłębionej rozmowy o imigrantach, a Berlin - by nikt nie przeszkadzał mu w kształtowaniu unijnej polityki. Już dzisiaj wiadomo, że pogodzenie interesów wszystkich państw unijnych nie będzie łatwym zadaniem.

***

Tytuł audycji: Euranet: Unia pod lupą
Autor: Beata Płomecka
Data emisji: 26.11.2014
Godzina emisji:
7:50

(iwo/mp)

Czytaj także

Donald Tusk szefem Rady Europejskiej!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 22:00
Tak zdecydowali szefowie państw i rządów unijnych na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli. Polski premier był wymieniany w gronie faworytów do objęcia stanowiska po Hermanie Van Rompuyu. Teraz będzie musiał zrezygnować ze stanowiska szefa polskiego rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecka prasa o wyborze Donalda Tuska na szefa RE

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 14:30
Süddeutsche Zeitung zamieszcza obszerny komentarz dotyczący wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. - Ta nominacja nie jest efektem unijnego natchnienia, lecz polityki proporcji, bez której Unia nie mogłaby istnieć - czytamy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk nie zadba o interesy Polski?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 11:00
- Choć Rada Europejska to najwyższa władza w Unii, trudno będzie oczekiwać, by Donald Tusk, jako jej przewodniczący, dbał o szczególne względy dla Polski, na przykład finansowe - mówi w audycji "Unia pod lupą" korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
rozwiń zwiń