Putin dzieli UE? "Pozwólmy Ukrainie się bronić"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 14:00
W środę w Mińsku ma dojść do spotkania przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji. Temat rozmowy - sytuacja na Ukrainie.
Audio
  • Putin dzieli UE? "Pozwólmy Ukrainie się bronić" (Magazyn Europejski/Trójka)
Prezydent Rosji Władimir Putin. W środę w Mińsku ma dojść do spotkania przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji. Temat rozmowy - kryzys ukraiński.
Prezydent Rosji Władimir Putin. W środę w Mińsku ma dojść do spotkania przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji. Temat rozmowy - kryzys ukraiński.Foto: EPA/ALEXEY NIKOLSKY / RIA NOVOSTI / POOL/PAP/EPA

Francois Hollande chce doprowadzić do stworzenia strefy zdemilitaryzowanej, która oddzieli rebeliantów od sił zbrojnych Ukrainy. Unia Europejska popiera tę inicjatywę. Ale czy we wszystkim, co dotyczy Rosji, państwa Wspólnoty będą zgodne?

Zdaniem Krzysztofa Liska - byłego eurodeputowany z PO - sytuacja jest skomplikowana, ale nie tylko dla Rosji i Ukrainy, ale także dla Unii Europejskiej, USA i NATO. - Władimir Putin nie za bardzo  ma się gdzie cofnąć. Jest zakładnikiem swojej polityki i retoryki. Prezydent Poroszenko też jest zakładnikiem, bo nie może ustąpić, dlatego że może go czekać trzeci Majdan. Angela Merkel i Francois Hollande bardzo dużo ryzykują, bo nie mają dużego pola manewru, nie mogą się wycofać i zrezygnować z podstawowych wartości, na których zbudowano UE - uważa gość Kuby Strzyczkowskiego.

Według Adama Bielana - byłego eurodeputowanego z Polski Razem - jeżeli zgadzamy się, że opcja militarna nie wchodzi w grę, to zostają tylko sankcje i presja gospodarcza na Putina oraz pomoc wojskowa Ukrainie poprzez sprzedaż broni. - Gdyby dostawy broni szły na Ukrainę, to Ukraińcy nie musieliby o tym mówić. Fakt, że jest tak głośno o tym w mediach, potwierdza, że tych dostaw nie ma. Na Zachodzie i w Polsce nie ma woli, żeby się w konflikt angażować. Ale pozwólmy Ukraińcom przynajmniej bronić terytorium - twierdzi.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw

Prowadził: Kuba Strzyczkowski

Goście: Olena Babakowa (redakcja ukraińska Polskiego Radia), Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich), Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych UW), Marcin Domagała (Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych).

Data emisji: 10.02.2015

Godzina emisji: 12.05

(mp/mk)

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie trwania audycji:


Czytaj także

Czy sankcje nakładane na Rosję mają sens?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 14:50
- Po wprowadzeniu sankcji przeciw Rosji mogą ucierpieć także polscy producenci i eksporterzy. W sukurs rosyjskim służbom celnym przychodzą ogniska afrykańskiego pomoru świń, bardzo łatwo można teraz zablokować import produktów żywnościowych z Polski - mówi w audycji "Za, a nawet przeciw" Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: sytuacja na Wschodzie zagraża Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 14:58
61 proc. Polaków uważa, że konflikt na Ukrainie negatywnie wpływa na bezpieczeństwo Polski. Ponad dwie piąte badanych (42 proc.) twierdzi, że wydarzenia te zagrażają pokojowi na świecie - wynika z sondażu CBOS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozszerzenie Unii na Wschód? "Główni gracze nie są zainteresowani"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 18:38
- Zachód dochodzi do momentu wyczerpania środków nacisku na Rosję. Oznacza to, że Ukraina zostaje sama z konfliktem, który toczy się na wschodzie kraju - mówił w Trójce profesor Tomasz Stryjek.
rozwiń zwiń