Polska spowita smogiem. Coraz bliżej nam do Chin?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 02:23
- Jesteśmy czerwoną plamą na mapie Europy. Skala zanieczyszczenia jest bardzo poważna i płacimy za to wysoką cenę - mówi Andrzej Guła.
Audio
  • Jak dbają - i jak nie dbają o czystość powietrza Unia Europejska i kraje członkowskie? (Europejski Klub Trójki)
Wśród dziesięciu miast o najgorszej jakości powietrza znalazło się aż sześć polskich: Kraków, Nowy Sącz i Gliwice, Zabrze, Sosnowiec, Katowice
Wśród dziesięciu miast o najgorszej jakości powietrza znalazło się aż sześć polskich: Kraków, Nowy Sącz i Gliwice, Zabrze, Sosnowiec, KatowiceFoto: David Leo Veksler/Flickr

W raporcie Komisji Europejskiej wśród dziesięciu miast o najgorszej jakości powietrza znalazło się aż sześć polskich: Kraków, Nowy Sącz i Gliwice, Zabrze, Sosnowiec, Katowice. - Dane Europejskiej Agencji Środowiska wskazują, że jest to przyczyną przedwczesnych zgonów 45 tys. osób. Na tle krajów europejskich jesteśmy zdecydowanie w niechlubnej czołówce - mówi dr Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej.
W podobnej do naszej sytuacji są m.in. Czechy, Słowacja, Bułgaria i Rumunia. Co zaskakujące, problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy nie tylko dużych miast, ale również miejscowości uznanych za uzdrowiskowe i wypoczynkowe...

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.

***

Tytuł audycji: Europejski Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: dr Artur Badyda (Politechnika Warszawska), Andrzej Guła (ekonomista, ekspert Krakowskiego Alarmu Smogowego) i Małgorzata Smolak (prawnik, Fundacja Client Earth), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia z Brukseli)

Data emisji: 25.02.2015

Godzina emisji: 21.07

(sm/fbi)

Czytaj także

Polska wśród liderów w marnowaniu żywności w Europie. Zabraknie nam jedzenia?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 02:30
- Wyzwań związanych z żywnością jest mnóstwo. Oczywiście w skali świata można powiedzieć, że jest jej za dużo. Jednak w sytuacji, w której marnujemy jedną trzecią zasobów, które wyprodukujemy, pojawiają się zagrożenia - mówi dr hab. Krystyna Rejman ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sygnaliści: pomoc czy problem dla pracodawcy?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 04:36
Sygnaliści to ludzie, którzy nie potrafią milczeć. - Problemy osób ujawniających nieprawidłowości w instytucjach i firmach są uniwersalne. To zjawisko wszędzie napotyka na bariery - mówi Aleksandra Kobylińska z Instytutu Spraw Publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związki zawodowe pod ostrzałem. Potrzebne czy przestarzałe?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 05:56
- Jak się w mediach słuchało i oglądało historie jastrzębskie, to odnosiło się wrażenie, że związki zawodowe są anachroniczne. Jest w tym dużo arogancji. Ton komentarzy był bardzo nieprzychylny - mówi Dariusz Bugalski.
rozwiń zwiń