Unia Europejska zniesie internetowe granice?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 12:18
Sprawę wywołał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Andrus Ansip, który, odkąd przeniósł się do Brukseli, nie może oglądać meczów piłkarskich w sieci.
Audio
  • Komisja Europejska walczy z blokadą geograficzną w internecie (Unia pod lupą/Trójka)
Tak jak nie ma już granic, przez które  w Unii Europejskiej przejeżdżają autobusy i pociągi, tak ciągle są tu granice w internecie - zauważa w Trójce europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg
"Tak jak nie ma już granic, przez które w Unii Europejskiej przejeżdżają autobusy i pociągi, tak ciągle są tu granice w internecie" - zauważa w Trójce europosłanka Lidia Geringer de OedenbergFoto: Glow Images/East News

"Przepraszamy, z uwagi na ograniczenia licencyjne materiał jest niedostępny w kraju, z którego się łączysz" - niejedna osoba zobaczyła taki komunikat podczas surfowania w internecie.

Problem z dostępnością materiałów internetowych na terenie Unii Europejskiej podniósł odpowiedzialny za rynek cyfrowy komisarz Andrus Ansip. - Przykład transmisji meczów piłkarskich dostępnych w Estonii, a nieosiągalnych w Brukseli, to tylko część większego problemu. Nie możemy godzić się na taką dyskryminacje w Unii Europejskiej w XXI wieku - zwraca uwagę Ansip.

W tym momencie Unia jest podzielona na 28 rynków cyfrowych. Producenci sprzedają prawa do różnych produktów poszczególnym krajom osobno, za każdym razem pobierając inną kwotę. Czy Unia Europejska będzie w stanie znieść blokadę geograficzną w internecie?

***

Tytuł audycji: Euranet: Unia pod lupą
Przygotowała: Beata Płomecka
Data emisji: 15.04.2015
Godzina emisji: 7.40

bch/mk

Zobacz także

Czytaj także

"Miliardy ludzi straciło zaufanie do internetu"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 18:36
Tak twierdzi komisarz Unii Europejskiej do spraw agendy cyfrowej Neelie Kroes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trybunał Sprawiedliwości: Google musi usuwać dane osobowe

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 12:44
Zgodnie z wyrokiem trybunału, jeśli osoba prywatna zgłosi się do Google'a z prośbą o usunięcie jej danych z wyników wyszukiwania ma on obowiązek ją spełnić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z terroryzmem. UE podsłucha rozmowy na skypie?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 15:17
Unijna agencja ds. współpracy wymiarów sprawiedliwości Eurojust uznała, że państwa UE muszą wypracować wspólne podejście do zgodnego z prawem przechwytywania komunikacji internetowej, realizowanej m.in. przez Skype'a.
rozwiń zwiń