Polska w strefie euro. Szanse, obawy i plany

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 14:15
Litwa została w tym roku dziewiętnastym państwem strefy euro. W Polsce dyskusja o wspólnej walucie wciąż odkładana jest na później.
Audio
  • Polska w strefie euro. Szanse, obawy i plany (Euranet - Magazyn europejski/Trójka)
Czy społecznie i politycznie Polska jest gotowa na przyjęcie europejskiej waluty?
Czy społecznie i politycznie Polska jest gotowa na przyjęcie europejskiej waluty?Foto: Glow Images/East News

Co o idei euro i przyjęciu przez Polskę unijnej waluty mówią ekonomiści? - Jest wiele argumentów za i wiele argumentów przeciw. Trudno w tej chwili rozstrzygnąć jednoznacznie, czy euro jest korzystne ekonomicznie - mówi dr Sebastian Płóciennik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

W audycji rozmawiamy o kwestiach, które nurtują polityków, przedsiębiorców i zwykłych obywateli. Sprawdzamy, jak na rezygnacji z waluty narodowej skorzystał budżet Litwy, i pytamy, czy po wejściu do strefy euro nie da się uniknąć wzrostu cen.

***

Tytuł audycji: Euranet - Magazyn europejski
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Ernest Zozuń (dziennikarz Polskiego Radia), dr Sebastian Płóciennik (prawnik, ekonomista z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), Paweł Majtkowski (główny analityk Centrum Finansów Aviva), Roman Przasnyski (analityk), prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego)
Data emisji: 23.04.2015
Godzina emisji: 12.05

iwo

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy przyjecie Turcji do Unii Europejskiej ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 14:40
Rozmowy Brukseli z Ankarą trwają już wiele lat. Ostatnio jednak przewodniczący Komisji Europejskiej stwierdził, że rząd, który blokuje Twittera, nie jest gotowy do przystąpienia do Wspólnoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lewicowi i prawicowi populiści będą rządzić w Grecji

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 14:00
Lewicowa Syriza, która wygrała wybory parlamentarne w Grecji, porozumiała się z prawicową partią Niezależni Grecy ws. utworzenia rządu koalicyjnego
rozwiń zwiń