ESK Wrocław 2016: jak kultura zmieni rzeczywistość wokół nas?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 03:26
- Europejska Stolica Kultury wyzwala niezwykłą energię miasta. Daje szansę do dyskusji i otwiera pola dla środowisk, które do tej pory nie rozmawiały o tym, czym jest kultura czy miasto - mówi menedżer kultury Marek Sztark.
Audio
  • ESK Wrocław 2016: jak kultura zmieni rzeczywistość wokół nas? (Europejski Klub Trójki)
Stolica Dolnego Śląska została wybrana Europejską Stolicą Kultury
Stolica Dolnego Śląska została wybrana Europejską Stolicą KulturyFoto: Adam Smok/Flickr/CC BY 2.0

Głównymi założeniami Europejskiej Stolicy Kultury są działania na rzecz miasta i obywateli. - Tworzymy to wszystko dla miasta i z jego mieszkańcami, myśląc o tym, jak ich rozwijać poprzez kulturę oraz jak wciągnąć ich w jej tworzenie. Wymiar europejski jest tu ważny nie tylko ze względu na sam tytułu ESK, lecz także dlatego, że chcemy pokazać wyjątkowość miasta na tle Europy oraz różnorodność Europy w tymże mieście w czasie jednego roku - mówi Dominika Kawalerowicz, szefowa zespołu programowego ESK Wrocław 2016.

Czytaj dalej
Wroclaw_ESK free 1200_660.jpg
ESK 2016. Wrocław - miasto, które nie krzepnie

Na niezwykłość Wrocławia wpływa jego historia, szczególnie burzliwa po II wojnie światowej, kiedy ludność miasta została całkowicie wymieniona. - Świadomość tego, że Wrocław był niemieckim Breslau, do którego po wojnie przyjechali ludzie z Kresów i Polski Centralnej, jest bardzo mała. Na tle zwichrowanej historii Wrocławia chcemy pokazać to, jak się zmieniamy, jakim przemianom ulega kultura i mieszkańcy miast za sprawą ważnych wydarzeń - opowiada Dominika Kawalerowicz.

Goście Michała Nogasia mówią o tym, czym jest efekt ESK, co sprawia, że Europejskie Stolice Kultury tworzą rodzinę miast i czego Wrocław może się nauczyć od innych miast Europy.

***

Tytuł audycji: Europejski Klub Trójki  
Prowadzi: Michał Nogaś      
Goście: Dominika Kawalerowicz (szefowa zespołu programego ESK Wrocław 2016), Marek Sztark (menedżer kultury, animator, koordynator współpracy ESK z regionem Dolnego Śląska), Krzysztof Maj (dyrektor biura Europejskiej Stolicy Kultury)  
Data emisji: 14.10.2015  
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

Czytaj także

Wrocław kulturalnym magnesem Europy. Czy to się utrzyma?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 03:11
- Mamy nadzieję, że Wrocław będzie mógł jeszcze długo czerpać korzyści, a miano Europejskiej Stolicy Kultury da powiew świeżego powietrza - mówi Lucia Caudet, rzecznik Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrocław i pierwsze atrakcje ESK 2016

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 11:00
Jeden z najsłynniejszych głosów operowych świata. W piątek wieczorem Andrea Bocelli​ wystąpi na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. Jego występ uświetni specjalny weekend, w trakcie którego zaprezentowana zostanie część programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
rozwiń zwiń