Czy zasługujemy na krytykę ze strony unijnych polityków?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 13:30
KE zastosowała wobec Polski mechanizm obrony państwa prawa. Polska zostanie poproszona m.in. o informacje na temat zmian w funkcjonowaniu Trybunału Konstytucyjnego.
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego m.in. o mechanizmie obrony państwa prawa (Magazyn europejski/Trójka)
Prezydent Andrzej Duda i szef Rady Europejskiej Donald Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu w Brukseli
Prezydent Andrzej Duda i szef Rady Europejskiej Donald Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu w BrukseliFoto: PAP/Jacek Turczyk

W ostateczności Bruksela może pozbawić Polskę głosu w Radzie Unii Europejskiej. W praktyce jednak nam to nie grozi, ponieważ taka decyzja wymaga zgody wszystkich państw Unii, a takiej jednomyślności prawdopodobnie nie będzie.

- Ta procedura obowiązuje od marca 2014 roku, jest uruchamiana po raz pierwszy - tłumaczy europoseł PO Michał Boni.

Europoseł PiS Karol Karski komentuje z kolei spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z szefem Rady Europejskiej. Donald Tusk zapewniał po nim, że Bruksela nie spiskuje przeciwko Polsce. - Nie przeceniam wagi spotkania Tusk - Duda. Do tej pory szef Rady Europejskiej niewiele zrobił na rzecz spraw Polski w UE. Nie sądzę, żeby teraz zaangażował się w jakikolwiek pozytywny sposób - stwierdził Karski.

Co o całej sytuacji sądzą eksperci, politycy i słuchacze Trójki? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Rafał Dymek (Polska Fundacja im. Roberta Schumanna), Jacek Wilk (Kukiz'15), Paweł Kowal (Polska Razem), dr Kazimierz Wójcicki (Uniwersytet Warszawski), Grzegorz Lewicki (Klub Jagielloński i Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego), Michał Boni (PO), Karol Karski (PiS)
Data emisji: 18.01.2016
Godzina emisji: 12.05

mp/iwo

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

500 złotych na dziecko! Czy to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 14:30
Świadczenie w wysokości 500 złotych ma przysługiwać na każde dziecko, gdy dochód rodziny na osobę nie przekracza 800 złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy UE postępuje fair wobec Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 13:30
Na ile Unia Europejska realnie pomaga Ukrainie? Co Wspólnota mogłaby zrobić dla naszych sąsiadów? Pytaliśmy o to w "Magazynie europejskim".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata o Polsce: "przesłaniem ma być dialog". Trwa posiedzenie KE

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 10:33
Rozpoczęło się posiedzenie Komisji Europejskiej poświęcone między innymi sytuacji w Polsce. Komisarze za zamkniętymi drzwiami mają rozmawiać o zmianach w Trybunale Konstytucyjnym i o przyjętej ustawie medialnej.
rozwiń zwiń