X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Imigrant i uchodźca. Kto jest kim?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 16:36
Oba terminy padają często przy okazji płynącej do Europy fali ludzi. Ich znaczenie wielu z nas nie zawsze potrafi jednak odpowiednio odróżnić. W tym politycy decydujący w tych sprawach.
Audio
  • Rafał Baczyński-Sielaczek z Instytutu Spraw Publicznych o uchodżcach i imigrantach (Euranet: Żyjemy w Europie/Trójka)
- Każda osoba ma prawo złożyć wniosek o status uchodźcy, każde państwo będące stroną Konwencji genewskiej ma obowiązek taki wniosek rozpatrzyć - mówi Rafał Baczyński-Sielaczek
- Każda osoba ma prawo złożyć wniosek o status uchodźcy, każde państwo będące stroną Konwencji genewskiej ma obowiązek taki wniosek rozpatrzyć - mówi Rafał Baczyński-Sielaczek Foto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Jak tłumaczy w Trójce Rafał Baczyński-Sielaczek z Instytutu Spraw Publicznych imigrant to osoba, która przybywa z innego kraju do społeczeństwa przyjmującego. - Są to np. Ukraińcy pojawiający się w Polsce. Dużą ich grupę stanowią imigranci ekonomiczni – dodaje ekspert.

Terminem, który nastręcza więcej trudności jest uchodźca. – Jest to określenie dość potoczne. Oznacza osobę uchodzącą, uciekającą przed niebezpieczeństwem. Formalnym wymogiem jest posiadanie statutu uchodźcy, czyli ochrony udzielonej na podstawie Konwencji genewskiej przez jedno z państwa będących jej stroną - podkreśla Rafał Baczyński-Sielaczek.

Przedstawiciel Instytutu Spraw Publicznych wprowadza jeszcze jeden termin ważny dla poruszanego w audycji tematu - "asylum seeker". Co on oznacza, jak wyglądała praktyka przyjmowania uchodźców w Polsce przed obecnym kryzysem i czym charakteryzuje się rynek pracy dla cudzoziemców w naszym kraju? Między innymi tego można dowiedzieć się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Euranet: Żyjemy w Europie
Autor: Ernest Zozuń
Gość: Rafał Baczyński-Sielaczek (Instytut Spraw Publicznych)
Data emisji: 17.02.2016
Godzina emisji:
10.20

pg/ei

Zapraszamy do udziału w ankiecie dotyczącej audycji z cyklu EuranetPlus>>>

Czytaj także

Uchodźcy w Polsce. "Niech zdecyduje głos ludu"?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 15:30
- Niewątpliwie wynik referendum będzie bardzo dobrym mandatem do tego, aby rozmawiać w Unii Europejskiej o przyjęciu uchodźców - mówił w Trójce Piotr Apel z Kukiz'15. - Referendum jest niemożliwe - odpowiadał poseł PO Marek Krząkała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeden wielki obóz dla ćwierć miliona uchodźców?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 15:35
- Na szczycie w Amsterdamie pojawia się koncepcja stworzenia w Grecji wielkiego obozu dla uchodźców - cytuje gazetę "Daily Telegraph" korespondent Polskiego Radia z Londynu Adam Dąbrowski.
rozwiń zwiń